Archiwum - 2023

Kompleksowa budowa trasy tramwajowej od pętli „Wilczak”, zlokalizowanej u zbiegu ulic Słowiańskiej, Szelągowskiej i Naramowickiej, do przystanku końcowego „Błażeja”, usytuowanego na obszarze Naramowic, pomiędzy ul. Bolka i Błażeja.
Przebieg trasy:

  • Pętla Wilczak – ul. Lechicka – wzdłuż ul. Naramowickiej, po jej zachodniej stronie,
  • ul. Naramowicka/Lechicka – skrzyżowanie bezkolizyjne, wiadukt tramwajowy,
  • ul. Lechicka – Błażeja - wzdłuż ul. Nowa Naramowicka, po jej zachodniej stronie.

W ramach budowy trasy tramwajowej, zmodernizowano / wyremontowano ul. Naramowicką od ul. Słowiańskiej do ul. Lechickej, przebudowano skrzyżowania ul. Naramowickiej i Lechickiej oraz wybudowano al. Praw Kobiet (Nową Naramowicką), która została włączona do istniejącej Naramowickiej łącznikiem, stanowiącym fragment ul. Zofii Hilczer-Kurnatowskiej (Nowa Stoińskiego). Integralną częścią tej inwestycji było również przebudowanie kolidującej infrastruktury podziemnej, jak również zmodernizowanie obecnej lub budowa nowej infrastruktury rowerowej.

Zadanie inwestycyjne obejmuje wykonanie prac termomodernizacyjnych w trzech placówkach oświatowych na terenie Miasta Poznania:

  • Szkole Podstawowej nr 19 im. Stanisława Staszica
  • Szkole Podstawowej nr 77 im. 15 Pułku Ułanów Poznańskich
  • Szkole Podstawowej nr 89 im. K.K. Baczyńskiego

W ramach inwestycji m.in. ocieplone zostaną ściany budynków oraz dach, wymianie ulegnie część stolarki okiennej i drzwiowej. Oświetlenie w placówkach zostanie wymienione na energooszczędne. Zmodernizowane zostaną systemy ogrzewania w placówkach.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

WIĘCEJ ZDJĘĆ

W ramach kolejnej części Programu Centrum przebudowane zostało torowisko z jezdnią i chodnikami na południowej nitce placu Wolności, cała ul. 27 Grudnia, ul. Ratajczaka do ul. Św. Marcin, ul. Kantaka i ul. Gwarna. Ponadto w zakres zadania wchodziła przebudowa trasy tramwajowej w ul. Fredry i ul. Mielżyńskiego, które wymagały remontu. W ul. Mielżyńskiego konieczna była również wymiana istniejącej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej ze względu na jej stan techniczny.

Południową drogę pl. Wolności, ulice 27 Grudnia, Ratajczaka, Kantaka i Gwarną gruntownie przebudowano w zakresie zarówno torowiska, jak i nawierzchni jezdni i chodników. Zmodernizowana została sieć uzbrojenia podziemnego, ułożone zostało nowe torowisko, ulice pokryła wysokiej jakości kamienna nawierzchnia. Inwestycja poszerzyła przestrzeń dla ruchu pieszych i rowerzystów, szczególnie w rejonie nagromadzenia lokali handlowych i usługowych. Nie zabrakło elementów małej architektury: ławek czy koszy na śmieci, a także zieleni, której po zakończeniu przebudowy jest dwukrotnie więcej. 

Budowa zbiornika retencyjnego na terenie osiedla Kiekrz, doprowadzenie infrastruktury towarzyszącej do prawidłowego stanu technicznego oraz zabezpieczenie terenu znajdującego się w zlewni rzeki Samicy Kierskiej przed skutkami gwałtownych opadów  Projekt zakłada również renowację istniejących rowów.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Przed dopływem wód do zbiornika zastosowane zostaną urządzenia podczyszczające — osadnik oraz separator, wychwytujące zanieczyszczenia stałe (montaż tych urządzeń nie wchodzi w zakres projektu). Skarpy o zmiennym nachyleniu zostana odpowiednio umocnione, a na koronie zbiornika wykonana będzie studnia wpadowa dla wód wraz z regulatorem przepływu, zlokalizowana na wlocie do przebudowywanego kanału melioracyjnego Ø400mm. Z uwagi na stan techniczny betonowego kolektora DN400 zaplanowano jego przebudowę. 

Wokół obiektu powstanie także ścieżka spacerowa z oświetleniem parkowym i ławkami.

W ramach zadania opracowana została dokumentacja projektowa, na podstawie której wykonane zostały prace budowlane. Bruk na całej płycie został przełożony, wyrównany, a w wybranych miejscach również wymieniony. Szczeliny wypełniła fuga. Prawie zniknęły krawężniki. Tam gdzie będzie to możliwe zostały obniżone do 2 cm, dzięki czemu ogródki gastronomiczne będą ustawione bezpośrednio na płycie, bez konieczności budowania podestów.

Po drugie, projekt zakładał też wymianę infrastruktury podziemnej, budowę nowego systemu odwodnienia i retencji wód opadowych. Partnerami projektu są także gestorzy sieci, którzy realizują również swój zakres inwestycyjny.

Inwestycja to kolejny etap realizacji Programu Centrum, którego zadaniem jest odnowa znaczącej części śródmieścia Poznania. Ma się stać ono przyjazną przestrzenią publiczną wszystkich jej użytkowników - mieszkańców, turystów, studentów. Przyświeca temu idea ograniczenia indywidualnego ruchu samochodowego na rzecz transportu publicznego oraz nadanie preferencji dla ruchu pieszego i rowerowego.

Rozbudowa ul. Święty Marcin na odcinku od mostu Uniwersyteckiego do al. Niepodległości wraz ze skrzyżowaniem z al. Niepodległości oraz ul. Towarową zakłada m.in. powstanie torowiska umożliwiającego tramwajom jadącym ul. Towarową skręt w prawo w ul. Święty Marcin, przesunięcie lokalizacji przystanków na ul. Towarowej, budowę nowego przejścia dla pieszych przez ul. Święty Marcin, łączącego ruch pieszy i rowerowy między Akademią Muzyczną a pl. Mickiewicza, oraz budowę dwukierunkowej ścieżki rowerowej przy Auli Uniwersyteckiej i Collegium Iuridicum.

Wizualizacja

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Korekta funkcjonowania układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje. Zakres prac objął rozbudowę i przebudowę istniejącego układu torowo-drogowego, w tym przebudowę i budowę nowej konstrukcji nawierzchni jezdni oraz wydzielonego torowiska tramwajowo-autobusowego wzdłuż ulic Bolesława Krzywoustego, Jana Pawła II i Ludwika Zamenhofa.

Wykonano również odwodnienie torowiska i urządzeń podczyszczających; przebudowę i rozbudowę oświetlenia drogowego, monitoringu wizyjnego, kanalizacji teletechnicznej i sygnalizacji świetlnej oraz budowę i przebudowę odwodnienia drogi.

Wprowadzono zmiany w dotychczas funkcjonującej organizacji ruchu oraz zbudowana została infrastruktura towarzysząca z zakresu małej architektury (wiaty, ławki kosze na śmieci).

Przebudowa w trzech niezależnych od siebie etapach fragmentu poznańskiego odcinka drogi krajowej nr 92, liczącego łącznie ok. 2,57 km:

ETAP 1 - rozbudowa ul. Bałtyckiej na odcinku długości ok. 1,4 km - od mostu Lecha do skrzyżowania z ul. Syrenią - do dwóch rozdzielonych pasem zieleni jezdni, z dwoma pasami ruchu na każdej z nich, rozbudowa skrzyżowań z ul. Gdyńska, Syrenią i Chemiczną;

ETAP 2 -  przebudowa północnej nitki mostu Lecha, jej rozbudowa do trzech pasów jezdni wraz dostosowaniem nowej konstrukcji do wyższej klasy obciążenia;

ETAP 3 -  budowa węzła "Nowa Naramowicka", zlokalizowanego u zbiegu ulic Naramowickiej i Lechickiej, umożliwiająca m.in. bezkolizyjny przejazd przez to skrzyżowanie ulicą Lechicką, wraz  z przebudową kanalizacji deszczowej w ul. Serbskiej i Lechickiej.

Realizacja poszczególnych etapów projektu przyczyni się do poprawy warunków komunikacyjnych w ciągu drogi krajowej nr 92 w Poznaniu.

W ramach inwestycji powstanie bezkolizyjny przejazd pod torami trasy kolejowej E20, z którego będą korzystać nie tylko zmotoryzowani, ale także piesi i rowerzyści. Przy stacji kolejowej Poznań Junikowo powstanie węzeł przesiadkowy, łączący różne środki transportu. Pętla autobusowa w rejonie peronu PKP umożliwi szybką przesiadkę pomiędzy pociągami i autobusami "drzwi w drzwi". Uzupełnieniem węzła transportowego będą parkingi typu "parkuj i jedź" dla samochodów i rowerów. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na ul. Grunwaldzkiej, na odcinku od ul. Twardogórskiej do ul. Wołczyńskiej, powstanie ok. kilometrowa droga z chodnikami i ścieżkami rowerowymi.

Inwestycja pozwoli na konsolidację różnych środków transportu w jednym miejscu i skrócenie czasu przejazdu do centrum Poznania z wykorzystaniem komunikacji kolejowej.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Przebudowa torowiska tramwajowego w ciągu ulic Wierzbięcice - 28 Czerwca 1956 r.,  na odcinku o długości ponad 1 km, od skrzyżowania z ulicami Królowej Jadwigi, Matyi i Ratajczaka do skrzyżowania z ulicami Kilińskiego i Krzyżową. Przebudową objęty będzie również węzeł rozjazdowy u zbiegu ulic Górna Wilda, Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r.

Zastosowane rozwiązania ograniczą drgania, wibracje i hałas wywoływane przez poruszające się tramwaje, dostosują ten odcinek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zapewnią dostęp do informacji pasażerskiej podawanej w czasie rzeczywistym. Jednocześnie będą to rozwiązania trwałe i gwarantujące niskie koszty eksploatacji.