Zbliża się kolejny etap budowy wiaduktów w ciągu ul. Golęcińskiej i Lutyckiej. Aby prace mogły być kontynuowane, konieczne są zmiany w organizacji ruchu. W nocy z 8 na 9 listopada (z piątku na sobotę) wyłączony zostanie odcinek ul. Golęcińskiej i wprowadzone będą objazdy. Nie zmienią się trasy komunikacji publicznej. Utrzymany zostanie też dojazd do posesji.
- Do tej pory wykonawca realizował wszystkie prace poza jezdnią ul. Golęcińskiej, dlatego ruch w tym miejscu był możliwy. Teraz przyszedł czas na budowę ostatnich przyczółków i nasypu powstającego wiaduktu, dlatego droga musi zostać zamknięta. Ze względów bezpieczeństwa prace nie mogą być prowadzone przy zachowaniu dotychczasowego przejazdu. Niech o skali tego przedsięwzięcia świadczy fakt, że do budowy tego jednego nasypu potrzeba ok. 10 tys. metrów sześciennych piasku. Prosimy o wyrozumiałość i korzystanie z wyznaczonych objazdów, po zakończeniu inwestycji mieszkańcy będą mogli zapomnieć o niedogodnościach wynikających z często zamykanego przejazdu kolejowego – zapowiada Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Powstaje przejazd dla autobusów
Po wprowadzeniu zmian niedostępny będzie odcinek ul. Golęcińskiej i niewielki fragment Wojska Polskiego od ul. Koszalińskiej do ul. Dojazd. Wyłączenie z ruchu części istniejącej jezdni ul. Golęcińskiej jest niezbędne do budowy nasypów na dojeździe do budowanego wiaduktu nad linią kolejową. Miastu bardzo zależy na zachowaniu przejazdu autobusów na dotychczasowych trasach, dlatego w rejonie planowanych robót wykonawca buduje tymczasową drogę. Dzięki takiemu rozwiązaniu autobusy będą mogły przejechać ul. Golęcińską bezpośrednio przy placu budowy. Zachowany zostanie również dojazd do posesji. Udostępnienie tymczasowego przejazdu dla wszystkich kierowców byłoby dużym zagrożeniem i spowolniłoby budowę. Podczas realizacji nasypów konieczna będzie praca ciężkiego sprzętu - manewry na istniejącej jezdni przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowego ruchu nie byłyby możliwe, a autobusy utknęłyby w korkach. Przywrócenie przejazdu ul. Golęcińską przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku.
Wyłączenie z ruchu ul. Golęcińskiej umożliwi też sprawniejszą budowę ronda u zbiegu ul. Literackiej i Koszalińskiej. Wykonawca dokłada wszelkich starań, by zasadnicze roboty zostały zrealizowane w tym miejscu do końca bieżącego roku.
Termin wprowadzenia zmian jest bezpośrednio związany z dostarczeniem stalowych belek stanowiących podstawowy element konstrukcyjny mostu. Ich dostawa nie mogła zostać zrealizowana wcześniej ze względu na skutki powodzi na południu Polski, gdzie znajduje się wytwórnia tych belek.
Objazdy
Z uwagi na planowane wyłączenie odcinka ul. Golęcińskiej, wprowadzone zostaną objazdy. W kierunku centrum zalecany jest objazd ulicami Biskupińską i Strzeszyńską. Dostępny pozostanie także przejazd ul. Wiencka, Koszalińską i Lutycką, jednak w tym wariancie należy liczyć się z ruchem wahadłowym przy budowie ronda u zbiegu ul. Koszalińskiej i Literackiej oraz przejazdem po tymczasowej nawierzchni. Kierowcy nadjeżdżający ul. Koszalińską będą musieli tuż przed zamkniętą drogą skręcić w prawo, w odcinek ul. Golęcińskiej prowadzący do ul. Lutyckiej. Obowiązywał będzie tam ruch jednokierunkowy, tj. w stronę ul. Lutyckiej. Dojazd do Strzeszyna będzie możliwy ulicami Witosa, Lutycką i Żołnierzy Górników lub ulicami Dojazd, Lutycką i Żołnierzy Górników.
Ul. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Dojazd do Golęcińskiej, a także ul. Podolańska między Golęcińską a Lutycką, będą dostępne tylko dla pojazdów komunikacji miejskiej albo dojeżdżających do posesji znajdujących się w tym rejonie.
W ramach przygotowań do zmiany w organizacji ruchu powstaje nie tylko tymczasowa droga dla autobusów w rejonie ul. Golęcińskiej, ale także zaplanowano wymianę nawierzchni na ul. Biskupińskiej, którą od 9 listopada poprowadzony zostanie objazd. Prace dotyczą odcinka między ul. Literacką a przejazdem kolejowym, gdzie występują liczne spękania i ubytki. Dzięki sfrezowaniu starej nawierzchni i ułożeniu nowej poprawi się komfort kierowców.
W dalszym ciągu wyłączona z ruchu pozostanie przebudowywana ul. Szczawnicka między ul. Lutycką a przedłużeniem ul. Podolańskiej. Z uwagi na zbliżający się dzień Wszystkich Świętych, przy ul. Szczawnickiej, tuż za zjazdem z ul. Lutyckiej, został zorganizowany bezpłatny parking dla osób odwiedzających pobliski cmentarz.
Potrzebne wiadukty
Roboty budowlane prowadzone są nie tylko w rejonie powstającego wiaduktu w ciągu ul. Golęcińskiej, ale też drugiego – w ciągu ul. Lutyckiej. Kontynuowane są prace związane z wykonaniem nasypów. Celem całej inwestycji jest poprawa komunikacji w północno-zachodniej części Poznania oraz przejazdu drogą krajową nr 92. Linia kolejowa łącząca Poznań z Piłą nie będzie już przeszkodą w codziennej drodze do pracy czy szkoły. Kierowcy bezkolizyjnie przejadą nie tylko nad torami kolejowymi, ale i nad ul. Podolańską. Pojawi się również infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Nad torowiskiem przy ul. Lutyckiej wybudowana zostanie także kładka pieszo-rowerowa, która zapewni bezpieczny i wygodny dostęp do zielonych terenów rekreacyjnych w rejonie pobliskiego fortu oraz do osiedli mieszkaniowych na Strzeszynie.
Inwestycja realizowana jest przy współpracy ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2025 r.