Działająca w imieniu Miasta Poznań spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej wykonawczej i realizację w oparciu o nią prac budowlanych, związanych z gruntowną modernizacją ul. Św. Marcin na odcinku od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka. To dopiero początek zmian, jakie czekają centrum Poznania. Łącznie na rewitalizację centrum władze stolicy Wielkopolski w ciągu 5 lat chcą przeznaczyć aż 230 mln złotych. Sporą część inwestycji miasto zamierza sfinansować ze środków unijnych, pozyskanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Wykonawca ma być wyłoniony w lipcu, zaraz potem mają rozpocząć się prace związane z rewitalizacją ul. Św.Marcin. Zwycięzca przetargu doprojektuje i zrealizuje koncepcję Studia ADS, które przygotowało projekt budowlany modernizacji.
- Rozpoczniemy metamorfozę centrum na szeroką skalę. Czeka nas kilkanaście miesięcy żmudnej pracy, zmierzającej do uspokojenia ruchu i jednoczesnego ożywienia tej kluczowej dla centrum miasta ulicy - wylicza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.
Przygotowania do inwestycji poprzedzono obszernym raportem, konsultacjami społecznymi, a także inwentaryzacją terenu z użyciem georadaru i skaningu 3D. Koordynacją prac zajął się powołany w lutym ubiegłego roku prezydencki Zespół ds. Projektu Centrum.
Modernizacja ul. Św.Marcin to pierwszy etap tzw. Projektu Centrum. Dzięki jego realizacji poznańskie centrum ma tętnić życiem, przyciągać mieszkańców i turystów. Jednocześnie ma też być miejscem dobrym do pracy i codziennego życia.
- Z technicznego punktu widzenia miasto to przestrzeń wypełnioną infrastrukturą. Jednocześnie jest to żywa, pulsująca tkanka. Wymaga troski, wizji, a przede wszystkim skuteczności w realizacji ambitnych planów. Jestem przekonany, że wszyscy docenią zmiany w Poznaniu - przekonuje Mariusz Wiśniewski.
Zakończenie pierwszego etapu prac Projektu Centrum (ul. Św. Marcin od Gwarnej do skrzyżowania z ul. Ratajczaka wraz z tym skrzyżowaniem) powinno przypaść na I kwartał 2019 roku.
Drugi etap inwestycji obejmie budowę trasy tramwajowej wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ul. Ratajczaka. W tym wypadku koszt inwestycji, która ma być zrealizowana do III kwartału 2022 roku, szacowany jest na 130 mln zł, z czego ok. 59 mln miasto zamierza pozyskać w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Kompendium wiedzy o przedsięwzięciu znajdzie się na stronie www.projektcentrum.pl. Będzie można na niej zobaczyć między innymi, jak na przestrzeni lat zmieniała się ulica Święty Marcin. Przez prawie dwa lata strona ta będzie podstawowym źródłem informacji o jednej z największych tego typu inwestycji w Polsce.
Ogłoszony właśnie przetarg jest drugim, rozpisanym po to, by wyłonić wykonawcę rewitalizacji ul. Św. Marcin. Pierwszy, ogłoszony jeszcze w ubiegłym roku, do którego stanęło jedenastu wykonawców, został unieważniony w związku ze zmianami w przepisach. Według przedstawicieli Miasta ponowne rozpisanie przetargu nie wpłynie na zaplanowane terminy prowadzenia robót.
Więcej o przetargu: tutaj
Jacek Łakomy/biuro prasowe/PIM