Wraz z początkiem września uczniowie wkraczają w nowy rok szkolny. Jednocześnie trwa inwestycja, dzięki której dzieci ze Strzeszyna będą mogły w kolejnych latach zdobywać wiedzę w zupełnie nowej placówce. Powstaje ona w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego.
- Strzeszyn to dynamicznie rozwijająca się część miasta, w której przybywa również rodzin z dziećmi. To rejon Poznania, który potrzebuje kolejnej szkoły i przedszkola. Powstający budynek docelowo pomieści blisko tysiąc dzieci, które będą się mogły uczyć w bardzo dobrych warunkach. Budowa tej placówki jest obecnie największą inwestycją oświatową w Poznaniu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Budynek nabiera docelowego kształtu, prace murarskie i związane ze stropami dobiegają końca. Coraz więcej dzieje się we wnętrzach powstającego gmachu.
- Już w czerwcu gotowe były konstrukcje wszystkich trzech skrzydeł dydaktycznych. W wakacje wykonawca montował w nich stolarkę okienną. Trwają też prace tynkarskie we wnętrzach budynku i rozprowadzane są niezbędne instalacje, w tym centralnego ogrzewania i elektryczne. W środkowej części, łączącej skrzydła, prowadzone są roboty związane ze stropem ostatniej już kondygnacji. Przewidziana jest tam część wspólna z salą gimnastyczną – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.
W najbliższych tygodniach wykonawca będzie kontynuował prace dekarskie, tynkarskie i instalacyjne. Stopniowo przybywać będzie także okien i drzwi zewnętrznych. Dalszy postęp robót będzie zależny od warunków atmosferycznych zimą.
W budynku przewidziano miejsce na 32 oddziały szkolne oraz 8 przedszkolnych. Został zaprojektowany tak, by uwzględnione zostały potrzeby dzieci w różnym wieku. Wznoszony jest planie litery Y i w ten sposób projektanci naturalnie wydzielili strefy dla dzieci młodszych, starszych i najstarszych. Część środkowa będzie holem głównym, planowane są tam także: sala gimnastyczna z szatniami, stołówka z zapleczem kuchennym, biblioteka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne. W lewym skrzydle gmachu powstaje przedszkole z odrębnym wejściem, a w prawym i na dole - sale lekcyjne dla dzieci ze szkoły podstawowej (podział na klasy 1-3 i 4-8). W ten sposób w trzech różnych skrzydłach wydzielone zostaną osobne strefy dla uczniów w podobnym wieku, które spotkają się w budowanej jeszcze centralnej części wspólnej, gdzie będzie miejsce na integrację.
Przy nowym budynku planowane są boiska sportowe, a także dwa place zabaw – osobne dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Uzupełnieniem będą drzewa i krzewy, pojawi się też mała architektura i oświetlenie. Do budynku prowadzić będą ciągi piesze i rowerowe. Pojawią się wiaty dla rowerów, przy każdej z nich przewidziane jest miejsce do ładowania pojazdów małej elektromobilności (rowery, hulajnogi, skutery).
Sala gimnastyczna oraz boiska zewnętrzne będą dostępne dla mieszkańców po zakończeniu zajęć lekcyjnych. W budynku powstanie także filia Biblioteki Raczyńskich, będąca niezależną placówką.