Przetarg na przebudowę muru oporowego Warty

Blisko stumetrowy odcinek muru oporowego na lewym brzegu Warty zostanie przebudowany. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg (szczegóły TUTAJ), którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

- Celem inwestycji jest zapobieganie dalszej degradacji konstrukcji muru powstrzymującego osuwanie się gruntu, dlatego jest to zadanie bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Ten odcinek jest już w złym stanie technicznym, więc zostanie kompleksowo przebudowany - zarówno w części nadrzecznej, jak i pod powierzchnią wody. To zadanie wymagało będzie od wykonawcy prowadzenia większości prac z poziomu rzeki przy pomocy roboczych pontonów – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Część podwodna muru składająca się z elementów drewnianych zostanie wzmocniona nową konstrukcją stalową. Przestrzeń pomiędzy starą ścianką drewnianą nabrzeża a nową wypełni beton. Dzięki takiemu wzmocnieniu poprawi się stateczność muru oporowego, a ścianka stalowa przejmie parcie gruntu w dolnej części nabrzeża. Dno Warty wzdłuż muru zostanie dodatkowo umocnione pasem z kamieni, co zabezpieczy mur przed podmywaniem.

Z kolei część nadwodna muru, czyli ta widoczna z perspektywy mieszkańców, zostanie wyremontowana. W pierwszej kolejności planuje się demontaż skorodowanych i powyginanych odbojnic, które docelowo zastąpią nowe z elementami drewnianymi.

Mur oporowy jest pozostałością infrastruktury technicznej dawnego portu rzecznego działającego w Poznaniu w pierwszej połowie XX wieku. Mur został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Charakterystyczne ceglane ściany zostaną oczyszczone, a wszelkie ubytki uzupełnione materiałem jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego. Proces gruntownego czyszczenia i zabezpieczenia przed korozją przejdą także stalowe elementy muru, takie jak m.in. dźwigary i pierścienie cumownicze. Odtworzona zostanie również drabina zejściowa.

W rejonie ul. Estkowskiego planowane jest także odtworzenie kamiennego oczepu, czyli zwieńczenia muru oporowego. Ze względów bezpieczeństwa zamontowane zostaną również balustrady, których wygląd – zgodnie z wytycznymi Miejskiego Konserwatora Zabytków - będzie taki jak w rejonie nieruchomości przy ul. Czartoria 5.

Wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca prac zajmie się także zagospodarowaniem terenu wzdłuż muru, dogęści grunt i posadzi tam niskie krzewy oraz założy trawniki.

Potencjalni wykonawcy zainteresowani udziałem w postępowaniu przetargowym mają czas na składanie ofert do 15 marca. Zakończenie prac planowane jest jeszcze w tym roku.

Autor: Jacek Łakomy
Data utworzenia: 25.02.2022
Osoba publikująca: Jacek Łakomy
Data publikacji: 25.02.2022 - 15:22
Data aktualizacji: 25.08.2022 - 18:07