Podpisano akt erekcyjny i wmurowano go w fundamenty nowego segmentu szkoły na Krzesinach. To kolejna inwestycja, która poprawi warunki nauki poznańskich uczniów. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Charlesa de Gaulle'a przy ul. Tarnowskiej powstanie wielofunkcyjne połączenie budynków placówki. Ułatwi to poruszanie się między nimi bez wychodzenia na zewnątrz. Dwukondygnacyjny segment pomieści też dodatkowe sale dydaktyczne dla uczniów.
- To kolejna inwestycja w infrastrukturę oświatową i jedna z najważniejszych prowadzonych obecnie w tym obszarze w Poznaniu. Realizujemy je zarówno w centrum miasta, gdzie odnawiamy m.in. zabytkowe budynki szkół, jak i w dzielnicach peryferyjnych miasta, takich jak Podolany, czy właśnie Krzesiny. Cel jest jeden - zapewnienie uczniom jak najlepszych warunków do nauki i rozwoju – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dzięki rozbudowie oni, ale także nauczyciele, będą mogli komfortowo przemieszczać się między budynkami bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Wartością dodaną będzie wygląd - przeszklony hol otwarty na dziedziniec niewątpliwie będzie atrakcją dla uczniów. Całość będzie gotowa wiosną przyszłego roku - dodaje prezydent.
- Wykonawca przejął plac budowy w styczniu, a w lutym rozpoczął prace. Gotowe są już fundamenty, które zostały zaizolowane przeciwwilgociowo oraz termicznie. Udało się też już zrobić betonową posadzkę. Możemy obrazowo powiedzieć, że teraz inwestycja „wychodzi z ziemi”, bo rozpoczęła się budowa ścian konstrukcyjnych – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Obecnie sala gimnastyczna ZSO nr 2 nie jest połączona z resztą gmachów szkolnych. Rozbudowa placówki nie tylko poprawi komunikację między istniejącymi budynkami, ale też oznacza dodatkową przestrzeń na dziesięć nowych sal lekcyjnych. Łączący segment został zaprojektowany z dwoma kondygnacjami. Każda z nich pozwoli przemieszczać się między halą sportową a częścią dydaktyczną. Dodatkowe sale lekcyjne przewidziano zarówno na parterze, jak i na piętrze - po pięć na każdej z kondygnacji. Przerwy między zajęciami, zwłaszcza w pochmurne dni, uczniowie będą mogli spędzać w wysokim na około 8 metrów holu. Za sprawą przeszklonej fasady będzie on otwarty na wewnętrzny dziedziniec szkoły. Atrakcyjną przestrzeń wspólną można również wykorzystywać jako miejsce organizacji apeli, zebrań, wystaw, imprez szkolnych itp. Na piętrze znajdzie się pokój nauczycielski, z którego przez okna będzie można obserwować dziedziniec i przestrzeń holu.
Projektowana powierzchnia użytkowa nowego budynku to 932 m kw. W ramach inwestycji zagospodarowany będzie również teren przylegający do rozbudowywanej części szkoły.
Wykonawcą jest spółka Constructo. Przewidywany termin zakończenia prac budowlanych to kwiecień 2022 roku. Inwestycja kosztuje 4,5 miliona złotych.