Poznań wykorzystuje środki unijne na inwestycje poprawiające komfort życia. Nadzorowane przez spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie budowy i modernizacje służą nie tylko mieszkańcom, ale też powodują, że stolica Wielkopolski staje się coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów. Prace na placach budowy są kontynuowane mimo trudnej sytuacji w kraju wywołanej zagrożeniem COVID-19. Miasto stara się realizować jak najwięcej inwestycji mając świadomość ich znaczenia dla gospodarki.
- Duży potencjał zyskał rejon ul. Unii Lubelskiej, dokąd można dojechać już tramwajem. Trasa od ronda Żegrze do nowej pętli tramwajowo-autobusowej powstała przed zakładanym terminem. W ramach inwestycji przebudowany został układ drogowy, powstały ścieżki rowerowe i chodniki. Mieszkańcy osiedli przy ul. Falistej i Unii Lubelskiej są teraz lepiej skomunikowani z resztą miasta. Nowa trasa tramwajowa jest też przykładem planowania infrastruktury z myślą o przyszłości, bo w najbliższych latach tereny wzdłuż ul. Unii Lubelskiej będą zabudowywane – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Coraz atrakcyjniejsze staje się centrum Poznania. Przede wszystkim dawną świetność i reprezentacyjny charakter odzyskuje ulica Św. Marcin. Nową nawierzchnię, zieleń i małą architekturę zyskała już na odcinku pomiędzy ul. Ratajczaka i Gwarną. Aktualnie trwają przygotowania do przebudowy kolejnego fragmentu ulicy – od ul. Ratajczaka do Al. Marcinkowskiego wraz z przebudową części Al. Marcinkowskiego. Nadchodząca metamorfoza zakłada poszerzenie chodników, przebudowę jezdni, torowiska, infrastruktury podziemnej, uwzględnienie ruchu rowerowego, montaż nowego oświetlenia i monitoringu, a także nową zieleń. W centrum zmienia się nie tylko Św. Marcin, na początku tego roku zakończyła się metamorfoza ul. Taczaka i Garncarskiej, a we wrześniu dobiegły końca prace budowlane na ul. Kwiatowej. Wspólny mianownik tych inwestycji to odnowiona, bardziej przyjazna przestrzeń. Przed nami przebudowa także serca Poznana, czyli Starego Rynku - inwestycja jest w przygotowaniu.
Przemieszczanie się między różnymi dzielnicami Poznania będzie łatwiejsze za sprawą kilku kluczowych inwestycji. Aktualnie trwa przebudowa ronda Rataje, bardzo ważnego węzła komunikacyjnego, gdzie krzyżują się drogi prowadzące do centrum, z tymi, które wyprowadzają ruch w kierunku Kórnika oraz na autostradę A2. Z ronda Rataje można też łatwo dojechać komunikacją miejską do centrum, na Międzynarodowe Targi Poznańskie czy w rejon dworca PKP Poznań Główny. Zadanie obejmuje przebudowę trasy tramwajowej i infrastruktury autobusowej, poprawę warunków jazdy dla kierowców oraz korzyści dla pieszych i rowerzystów.
Na północy Poznania trwa budowa trasy tramwajowej na Naramowice. To dzielnica rozbudowująca się bardzo dynamicznie, w której przybywa mieszkańców. Dojazd do centrum ułatwi im nowy odcinek trasy tramwajowej z pętli Wilczak do ul. Błażeja. Wzdłuż ul. Naramowickiej powstanie ponad trzykilometrowe torowisko z ośmioma przystankami, a długość dróg, włącznie z dojazdowymi i skrzyżowaniami, wyniesie prawie 7,5 km. W ramach inwestycji przebudowane zostanie także skrzyżowanie ul. Lechickiej i Naramowickiej. Jest ważne nie tylko w ruchu lokalnym, bo ul. Lechicka jest częścią drogi krajowej nr 92.
Od tego miesiąca dużo bardziej komfortowy jest wjazd do Poznania od strony Czerwonaka. W niespełna rok ul. Gdyńska została przebudowana na ponad kilometrowym odcinku od granic Poznania do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach. Do dyspozycji są dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, powstały dwa nowe ronda, ścieżki rowerowe i chodniki.
Wielkie zmiany czeka też wjazd do Poznania od strony gminy Komorniki. Przygotowywana jest budowa bezkolizyjnego przejazdu pod torami trasy kolejowej E20 na ul. Grunwaldzkiej, z którego będą korzystać nie tylko zmotoryzowani, ale także piesi i rowerzyści. Przy stacji kolejowej Poznań Junikowo powstanie węzeł przesiadkowy, łączący różne środki transportu. Pętla autobusowa w rejonie peronu PKP umożliwi szybką przesiadkę pomiędzy pociągami i autobusami "drzwi w drzwi", przewidziano także parkingi typu "parkuj i jedź" dla samochodów i rowerów.
Pozostańmy jeszcze na ul. Grunwaldzkiej. Tegoroczną nowością jest kolejny odcinek drogi rowerowej, dzięki której dziś już można wygodnie dojechać z okolic stadionu przy ul. Bułgarskiej do Międzynarodowych Targów Poznańskich i centrum miasta. To nie koniec! W kolejnym etapie planowane jest wydłużenie drogi rowerowej do ronda Skubiszewskiego. To oznacza, że rowerem będzie można wygodnie dojechać do biurowca Pixel przy ul. Grunwaldzkiej.
To przykłady realizacji zadań spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, która jako inwestor zastępczy działa na rzecz miasta. Dzięki nadzorowanym budowom i modernizacjom z roku na rok stolica Wielkopolski zyskuje i mimo aktualnych przeciwności nadal stawia na rozwój oraz zrobi wszystko, by inwestycje wciąż miały podobnie duży zakres. Priorytetem będzie zawsze realizacja tych inwestycji w terminie, założonym budżecie i w odpowiedniej jakości, co ma również przełożenie na inwestorów prywatnych.