Podpisanie umowy z projektantem nowej siedziby Teatru Muzycznego

Teatr Muzyczny będzie miał nową siedzibę. Zaprojektuje ją spółka Atelier Loegler Architekci z Krakowa, która wygrała w maju konkurs na koncepcję budynku. Nowa siedziba stanie na działce między ul. Św. Marcin, Skośną a torami kolejowymi, niedaleko Akademii Muzycznej. W piątek ze zwycięską spółką podpisano umowę na wykonanie niezbędnej dokumentacji i pełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją robót budowlanych.

GALERIA

- Nowa siedziba Teatru Muzycznego ma szansę stać się wizytówką Poznania. Wstępnie w lipcu 2020 r. będzie gotowy projekt budowlany, a na początku 2021 r. projekt wykonawczy. Mamy doświadczenie z wieloma innymi ważnymi inwestycjami w Poznaniu i chętnie wykorzystamy je przy pracach nad tym budynkiem – mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Nowy teatr powinien być gotowy za ok. pięć lat.

Wizja Atelier Loegler Architekci zyskała największe uznanie sądu konkursowego, który w maju przyznał jej pierwszą nagrodę w konkursie. Zainteresowanie było duże, zgłosiły się 44 firmy i pracownie architektoniczne, a do finału przeszło sześć z nich. Sędziowie docenili oryginalność i trafność projektu, szczególnie w kontekście powiązania z otoczeniem i wykorzystania naturalnego ukształtowania terenu. Sąd najwyżej ocenił sposób odniesienia się do otaczającej zabudowy oraz kształt bryły wpisującej się w panoramę dzielnicy śródmiejskiej. Zwycięzca oprócz nagrody pieniężnej otrzymał zaproszenie do opracowania projektu budowlanego i wykonawczego, czego owocem jest podpisana w piątek umowa.

WIZUALIZACJE

Zwycięzca konkursu wykona teraz kompletną dokumentację projektową w oparciu o swoją koncepcję. Opracuje wstępne kosztorysy i raport oddziaływania inwestycji na środowisko wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji środowiskowej. Wykona też projekt budowlany wraz z niezbędnymi pozwoleniami, zatwierdzeniami itp.

Wykonawca zajmie się również sprawami ważnymi z punktu widzenia przeznaczenia budynku, jak projektem akustyki wnętrz, ochroną przed hałasem i drganiami otoczenia, oświetleniem scenicznym itp.

Autorzy projektu zobowiązali się uwzględnić zalecenia sądu konkursowego. Wśród nich jest zapewnienie możliwości wielofunkcyjnego, zmiennego wykorzystania foyer i przeanalizowanie możliwości wygospodarowania tam lub w pomieszczeniach przylegających miejsca dla 150-200 osób na potrzeby spotkania, minikoncertu, salonu poezji itd. Wśród zaleceń jest też m.in. powiększenie sali kameralnej czy kompleksowe przedstawienie zagospodarowania terenu, nawierzchni, elementów małej architektury, zieleni, iluminacji itp. pod kątem wpisania w kontekst historyczny i przestrzenny tej części miasta.

    

    

Data utworzenia: 11.10.2019
Data aktualizacji: 11.04.2020 - 10:26