Renowacja pręgierza ze Starego Rynku

Figura kata w stroju rycerza na wysokiej kolumnie jest bardzo dobrze znana poznaniakom i turystom. Obecnie popularny pręgierz przechodzi renowację, po której wróci na swoje miejsce przy Ratuszu.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

- Z uwagi na prace na Starym Rynku pręgierz został zdemontowany, by nie było ryzyka uszkodzeń. Inwestycja była idealną okazją do sprawdzenia stanu figury. Weryfikacja wykazała drobne uszkodzenia w postaci ubytków, złuszczeń i otarć. Z tych względów zapadła decyzja o renowacji samej figury, jak i postumentu. Wykonawca prac na Starym Rynku wzmocni także posadowienie pręgierza, gdyż waga wszystkich elementów kamiennych to ok. 15 ton – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Montaż pręgierza na dawnym miejscu planowany jest na drugą połowę lutego. Sporządzony został odpowiedni program konserwatorski, na podstawie którego prowadzone są prace. W sumie ok. 45 metrów kwadratowych powierzchni elementów kamiennych przechodzi renowację i konserwację.

Pręgierz jest oczyszczany z wszelkich zabrudzeń i osadów, które nagromadziły się na jej powierzchni przez ostatnie lata. Ubytki są wypełniane, kamienny materiał zostanie także wzmocniony odpowiednim preparatem. Finalnie figura i postument zostaną także na nowo pomalowane, w kolorze możliwie najbardziej zbliżonym do oryginalnego.

Warto pamiętać, że poddawany renowacji pręgierz jest kopią starszego, który od początku marca będzie można oglądać w Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu. Replika zdobiąca Stary Rynek ma już niemal sto lat, bo powstała w 1925 r. Z kolei oryginał pochodzi z XVI wieku. Jego powstanie wiąże się z ówczesnym sądownictwem. Postać kata dzierży uniesiony w górę miecz, który symbolizuje prawo karania śmiercią. Dawniej przy pręgierzu m.in. wystawiano przestępców na widok publiczny, karano chłostą i piętnowano.

Autor: Paulina Nowicka
Data utworzenia: 07.02.2024
Osoba publikująca: Paulina Nowicka
Data publikacji: 07.02.2024 - 15:51
Aktualizacja: Łukasz Dolata
Data aktualizacji: 07.02.2024 - 17:02