Nowe drzewa w centrum miasta

Po przebudowie Starego Rynku pojawi się tam zieleń, której wcześniej nie było. Rozpoczęło się już sadzenie ozdobnych wiśni w specjalnie przygotowanych dla nich miejscach.  Pierwsze drzewa pojawiły się również na ul. Ratajczaka. Równolegle wykonawca udostępnił pieszym kolejne przestrzenie na starorynkowej płycie.

- Na płycie rynku będzie rosło aż dziesięć drzew, nie licząc roślinności na ulicy Kurzanoga - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, z jak skomplikowaną infrastrukturą mamy do czynienia pod płytą. Wykonawca będzie odpowiedzialny nie tylko za nasadzenia roślin, ale także ich późniejszą pielęgnację.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

- Przed rozpoczęciem przebudowy na Starym Rynku brakowało zieleni. Na płycie nie było żadnych drzew. Jedno rosło w rejonie ul. Kurzanoga, jest zabezpieczone i zostanie wkomponowane w nowy zieleniec. W sumie w ramach inwestycji powstają cztery wyspy zieleni. Pierwsze drzewa zostały posadzone w piątek, podobnie jak na ul. Ratajczaka zmieniającej się w ramach Programu Centrum – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Dwie lipy holenderskie posadzono na ul. Ratajczaka od strony ul. Św. Marcin. Docelowo na całym odcinku między ul. Św. Marcin a Arkadią będzie rosło sześć drzew.

Z kolei na Starym Rynku będą cztery wyspy zieleni z drzewami i niską roślinnością, a także siedziskami dla spacerowiczów. Wcześniej takich miejsc nie było. Zieleńce przewidziane są po obu stronach Odwachu, przy Wadze Miejskiej i w ul. Kurzanoga. Ponadto na Arsenale powstanie zielona ściana.

W piątek na Starym Rynku posadzono pierwsze ozdobne wiśnie. W sumie w ramach stref zieleni na płycie rynku będzie rosło dziesięć nowych drzew, takich jak wiśnia piłkowana Kanzan, wiśnia piłkowana Sunset Boulevard i klon zwyczajny, a jedenasty ambrowiec balsamiczny znajdzie swoje miejsce w ul. Kurzanoga. Sadzone na Starym Rynku drzewa mają formę wielopniową, a obwód każdego z pni wynosi ok. 18-20 cm. Obowiązkiem wykonawcy jest podejście do nasadzeń ze szczególną dbałością i stosowanie odpowiednich zabiegów w kontekście obecnych warunków atmosferycznych. Niemniej drzewa o tej porze roku znajdują się w głębokim spoczynku. Oznacza to, że przewożenie i przesadzanie nie powoduje osłabienia kondycji roślin. Ponadto wykonawca będzie odpowiedzialny za ich pielęgnację, na którą udzielana jest także gwarancja.

Stary Rynek jest stopniowo udostępniany mieszkańcom. W czwartek wykonawca przesunął kolejne opłotowanie placu budowy. Oznacza to, że piesi mają do dyspozycji więcej miejsca i mogą przemieszczać się po nowej nawierzchni. Udostępniona została południowa i zachodnia część płyty, mniej więcej od ul. Wrocławskiej do Franciszkańskiej.

Na starorynkowej płycie ułożona została niemal cała nawierzchnia z nowej, granitowej kostki. Przy zabudowaniach bloku śródrynkowego postępuje też układanie nawierzchni z kostki staroużytecznej. Rozpoczął się także montaż opraw oświetleniowych. Już w najbliższym czasie na Starym Rynku uruchomione zostanie również oświetlenie. Dzięki inwestycji mieszkańcy i turyści będą cieszyli się bezpieczną, dostępną i estetyczną nawierzchnią.

Autor: Paulina Nowicka
Data utworzenia: 01.12.2023
Osoba publikująca: Paulina Nowicka
Data publikacji: 01.12.2023 - 16:36
Aktualizacja: Paulina Nowicka
Data aktualizacji: 01.12.2023 - 17:50