Nawierzchnia przypomina o historii, a pod nią kilometry przebudowanych sieci

Mieszkańcy i turyści mogą spacerować przebudowanymi uliczkami w tzw. bloku śródrynkowym na Starym Rynku, czyli obszarze między Ratuszem, Wagą Miejską, Odwachem i domkami budniczymi. Szczególną rolę przewidziano dla ul. Jana Baptysty Quadro, która pełnić będzie funkcję Pasażu Kultury.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

- Uliczki w bloku śródrynkowym były szczególnie interesujące dla archeologów, którzy znaleźli tu wiele śladów przeszłości. Pamiątką po odkryciach jest nawierzchnia odzwierciedlająca zarys dawnych kramów kupieckich. Zgodnie z zapowiedziami, pozostała część nawierzchni w bloku śródrynkowym powstała z kamiennego materiału, który przed inwestycją był na Starym Rynku. Kostkę i płyty chodnikowe poddano selekcji i wykorzystano te najlepszej jakości – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Historia i kultura

Przebudowa tak historycznego miejsca, jak Stary Rynek, była świetną okazją do zbadania śladów przeszłości kryjących się pod ziemią. Archeolodzy sprawdzili m.in. rejon ul. Kurzanoga oraz Jana Baptysty Quadro i odsłonili liczne mury i fundamenty średniowiecznych kramów kupieckich, gdyż dawniej w centrum dzisiejszego Starego Rynku kwitł handel. W miejscu ul. Jana Baptysty Quadro działały kramy z dobrami luksusowymi, zadbano też o specjalne miejsce dla kupców ze Wschodu. Z kolei na podwórku za domkami budniczymi odsłonięto piwnice dawnej kamienicy, której powstanie określa się na XIV-XV wiek. Do budowy użyto cegły średniowiecznej, pochodzącej z rozbiórki muru kramów kupieckich. Wszelkie ślady przeszłości zostały udokumentowane fotograficznie i opisane, co pozwoli historykom poszerzyć wiedzę na temat Starego Rynku i jego dawnych mieszkańców.

Po pracach archeologicznych przebudowano infrastrukturę podziemną, taką jak wodociąg, kanalizację sanitarną i deszczową, sieć elektryczną. Ślady nieistniejącej już zabudowy odwzorowano nawierzchnią z cegły klinkierowej zgodnie z decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wyróżnienie materiałem i kolorem odzwierciedla obrys dawnych murów, podobnie jak np. na ul. Paderewskiego.

Szczególną funkcję będzie pełnić ul. Jana Baptysty Quadro jako Pasaż Kultury. Przewidziana jest tu organizacja różnych wydarzeń o charakterze kulturalnym. Z kolei ul. Kurzanoga zdobić będzie czwarta wyspa zieleni na Starym Rynku. Konstrukcja zieleńca jest gotowa, do wykonania pozostały jedynie nasadzenia zieleni. Do rosnącego tam wcześniej drzewa dołączy nowe, dosadzona zostanie także zieleń niska. Dodatkowo ściana Arsenału zostanie pokryta roślinami pnącymi.

Co skrywa się pod płytą?

Od grudnia ubiegłego roku poznaniacy i turyści spacerują po nowej, równej nawierzchni płyty Starego Rynku. To, co niewidoczne, ale niezwykle ważne, znajduje się pod płytą. Dzięki inwestycji przebudowane zostały sieci infrastruktury podziemnej, które w wielu miejscach były w stanie krytycznym. Przechodziły bieżące naprawy, ale konieczna była kompleksowa wymiana instalacji na sprawne i nowoczesne, co też było jednym z głównych założeń inwestycji.

Wykonawca podsumował, że w sumie podczas prac na Starym Rynku położono ponad sześć kilometrów nowych rurociągów kanalizacji deszczowej, sanitarnej i instalacji wodociągowej. Ponadto do renowacji wytypowano 617 metrów instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zanim przeprowadzono całą operację, wnętrze kanałów zostało dokładnie sprawdzone przy pomocy kamer termowizyjnych. Widać było liczne ubytki w połączeniach rur, korozję, osady w kanale czy podtopienia. Renowację przeprowadzono metodą rękawa utwardzanego promieniami UV.

Powstały także duże zbiorniki retencyjne, których zadaniem jest gromadzenie i przetrzymywanie nadmiaru wód opadowych. Przykładowo zbiornik przy Wadze Miejskiej zamontowany został na głębokości ok. sześciu metrów, a jego pojemność to ok. 420 metry sześcienne. Z kolei zespół zbiorników przed Ratuszem pomieści 624 metry sześcienne wody. Dzięki inwestycji wprowadzono rozdzielenie istniejącej sieci kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację sanitarną oraz kanalizację deszczową. Odciążyło to zlewnię płyty Starego Rynku i zabezpieczyło przed zalewaniem i podtopieniami piwnice pobliskich kamienic. Mniejsze zbiorniki będą gromadziły deszczówkę służącą do podlewania roślin.

Przebudowane zostały też takie sieci, jak ciepłownicza, elektryczna i telekomunikacyjna, a także spółka PSG zmodernizowała sieć gazową. Dzięki szerokiej współpracy z gestorami, gęste sieci uzbrojenia podziemnego z różnych lat zostały wymienione lub poddane renowacji, a mieszkańcy przez kolejne lata mogą z nich korzystać bez częstych awarii.

Autor: Paulina Nowicka
Data utworzenia: 11.03.2024
Osoba publikująca: Paulina Nowicka
Data publikacji: 11.03.2024 - 16:53
Aktualizacja: Paulina Nowicka
Data aktualizacji: 13.03.2024 - 09:15