Wydarzenia sportowe, koncerty i inne widowiska mają powrócić do poznańskiej hali Arena, jednej z ikon miasta. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie otworzyła oferty nadesłane w postępowaniu przetargowym, którego celem jest wyłonienie autora Programu Funkcjonalno-Użytkowego i koncepcji przebudowy obiektu.
- Przygotowaniem dokumentacji zainteresowane są dwa biura projektowe, obie oferty mieszczą się w założonym budżecie. Po wyłonieniu wykonawcy będzie można przystąpić do pierwszego i bardzo ważnego etapu inwestycji, który zbliży nas do wyczekiwanych prac budowlanych. Jest to obiecany i realny krok w stronę realizacji zadania, które jest jednym z naszych sportowych priorytetów inwestycyjnych. Chcemy, by Arena znów zachwycała i przyciągała atrakcyjne wydarzenia – mówi Marcin Gołek, zastępca prezydenta Poznania.
Program Funkcjonalno-Użytkowy to przedprojektowy dokument wraz z kosztorysem inwestorskim, który będzie podstawą do wystąpienia z wnioskiem o dofinansowanie zadania i do przeprowadzenia postępowania przetargowego na projekt i realizację.
- Zadaniem wyłonionego biura projektowego będzie też uzyskanie wszelkich warunków, opinii oraz uzgodnień niezbędnych na tym etapie prac. Obecnie przystępujemy do analizy dokumentów nadesłanych w postępowaniu przetargowym. Po wyborze najkorzystniejszej oferty będziemy dążyć do jak najszybszego podpisania umowy i rozpoczęcia prac – zapowiada Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Hala widowiskowo-sportowa Arena została zbudowana w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Przez wiele lat były w niej organizowane imprezy sportowe rangi lokalnej i krajowej oraz koncerty i wydarzenia o charakterze komercyjnym. Aby to ponowne było możliwe, wnętrze obiektu zyska nowy standard technologiczny, funkcjonalny i estetyczny. Według wstępnych założeń budynek powinien pomieścić od 3,5 do 4,5 tys. osób.
Planowana przebudowa Areny ma również poprawić jej efektywność energetyczną, zapewnić zgodność obiektu z obowiązującymi przepisami i normami, poprawić bezpieczeństwo użytkowników oraz dostosować budynek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Hala powinna spełniać wymagania federacji sportowych dla najwyższych klas rozgrywkowych w takich dyscyplinach jak siatkówka, koszykówka, piłka ręczna i futsal.