Dla żeglarzy prysznice i pralnia, dla poznaniaków i turystów – punkt gastronomiczny. Zakończyła się budowa zaplecza przystani jachtowej nad Wartą. To stalowy kontener z ciekawym tarasem na dachu, który wyglądem ma nawiązywać do parostatku. Znajdziemy go w Starym Porcie, od strony ul. E. Estkowskiego i mostu Chrobrego. Zaplecze łatwo rozpoznać po wielkim napisie „Stary Port” wpisanym w konstrukcję.
- Budowa zaplecza zaczęła się w maju, a zakończyła we wrześniu. Na początku października inwestycja dostała pozwolenie na użytkowanie i od przyszłego sezonu będzie służyć miłośnikom spędzania wolnego czasu nad Wartą. Zaplecze to dla nas dobra rozgrzewka przed budową całorocznej przystani w Starym Porcie – mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Wykonawcą zaplecza jest PROMET-BIN Borucki Sp. J. z Obornik. Koszt inwestycji to 2 mln 755 tys. zł.
Zaplecze przystani składa się z dwóch części: socjalno-sanitarnej oraz gastronomicznej. W pierwszej znajdziemy prysznice, toalety i pralnię, które posłużą osobom cumującym w przystani jachtowej. Będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Z kolei w części gastronomicznej będzie można coś zjeść, wypić czy uzupełnić zapasy przed dalszą podróżą po rzece. - Warto pamiętać, że wszyscy będą tu mile widziani, nie tylko ci pływający po Warcie. Zaplecze przystani może być więc przystankiem na spacerze wzdłuż brzegu rzeki – dodaje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Powierzchnia użytkowa zaplecza przystani to ponad 90 m kw., a całości zabudowy – blisko 300 m kw. Inwestycję uzupełnia zieleń, a dojechać do niej mogą tylko dopuszczone przez administratora obiektu pojazdy.
Docelowo na Warcie powstanie całoroczna przystań, dlatego wybudowane właśnie zaplecze jest jednym z ważnych elementów całości. Do tej pory nad Wartą była tymczasowa, sezonowa przystań w formie np. demontowanych pomostów. Zaplecze to początek budowy całorocznej mariny. Docelowo profesjonalna przystań będzie połączona z Wartostradą, trwają właśnie prace nad wydłużeniem jej od ul. Czartoria do mostu Chrobrego.
Przystań jest na etapie projektowania, powstanie na tzw. cyplu Warty. To miejsce wielu wydarzeń, np. pikników czy kina plenerowego. Będzie bardzo ważnym punktem w Poznaniu dla osób zajmujących się rzeczną żeglugą. Docelowo w przystani znajdzie się miejsce na 80 jednostek pływających i pięć miejsc dla służb ratunkowych. Będzie ona miała dostęp do wody pitnej i energii elektrycznej, monitoring oraz oświetlenie, zapewni odbiór ścieków i nieczystości stałych od żeglujących.
W tym samym czasie będzie gotowy projekt przystani nurtowej, która ma powstać na wysokości Czartorii. Przeznaczona będzie m.in. dla barek kawiarnianych.