Kolejna zabytkowa siedziba poznańskiej szkoły odzyskała dawny blask. Rozpoczęte wiosną prace, związane z renowacją budynku Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela, u zbiegu ulic Działyńskich oraz Nowowiejskiego, zakończyły się wcześniej niż zakładał harmonogram.
- Wykonawca, który zgodnie z umową na realizację tego zadania ma czas do końca stycznia, wykonał wszystkie zaplanowane prace. Przed nami już tylko ich odbiory, które odbędą się jeszcze w tym tygodniu – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Ceglana elewacja szkolnego budynku, wzniesionego w latach 1884-86 w stylu neogotyckim i znajdującego się na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego wpisanego do rejestru zabytków, była nie tylko silnie zabrudzona i zaatakowana przez mikroorganizmy. Nosiła też ślady ostrzału z czasów II wojny światowej oraz posiadała wiele nieestetycznych, cementowych wypełnień ubytków. Dzięki przeprowadzonym pracom, polegającym na oczyszczeniu, dezynfekcji, naprawach i impregnacji przed wilgocią, odzyskała dawny blask oraz została zabezpieczona przed dalszą degradacją.
Do zadań wykonawcy należała również m.in. renowacja uszkodzonego i silnie zanieczyszczonego herbu zlokalizowanego od strony ul. Działyńskich i oraz innych detali architektonicznych. Wymieniono uwzględnione w projekcie okna, drzwi poddano renowacji, zamontowano nowe lampy. Wewnątrz budynku, na najniższej kondygnacji, skuto stare posadzki i tynki, osuszono zawilgocone ściany, które ponownie zostały otynkowane. Ułożono nowe podłogi.
Gmach został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, które mogą korzystać ze schodowych platform dźwigowych oraz wyremontowanej łazienki, a także wchodzić do szkoły od strony podwórza z poziomu chodnika.
Inwestycja pod nazwą „Modernizacja wraz z wyposażeniem Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu” uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.