Wydziały urzędu miasta, miejskie spółki, jednostki organizacyjne, a także prywatni gestorzy sieci pogłębiają współpracę przy planowaniu inwestycji w Poznaniu. Kluczowa jest tu bieżąca wymiana informacji o planowanych budowach i remontach – szczególnie tych, które mogą generować utrudnienia w ruchu na ulicach Poznania. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie pracuje nad zminimalizowaniem takich niedogodności poprzez koordynację prac w oparciu o działanie Systemu Informacji Przestrzennej (SIP).
Wspólnie z Zarządem Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ rozpoczęliśmy szkolenia skierowane do przedstawicieli wydziałów urzędu miasta i miejskich jednostek organizacyjnych. Zapoznali się oni z funkcjonalnością Systemu Informacji Przestrzennej i zasadami wprowadzania danych o planowanych inwestycjach i remontach w mieście.
– To jedno z całego cyklu szkoleń. Uczestnicy na konkretnych przykładach uczyli się wprowadzać informacje według jednakowego schematu, zapewniającego spójność danych. W konsekwencji System Informacji Przestrzennej staje się bazą najaktualniejszych informacji, która pozwala wspólnie przygotować i koordynować inwestycje w mieście – wyjaśnia Marcin Gołek wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Dzięki danym wprowadzanym do mapy SIP, wydziały urzędu, miejskie jednostki organizacyjne, spółki z udziałem miasta i gestorzy sieci infrastruktury podziemnej mogą łatwo zweryfikować swoje plany inwestycyjne i postarać się wspólnie realizować projekty na danym obszarze w jednym czasie. Wszystko po to, by jak najbardziej ograniczyć niedogodności dla mieszkańców.
Rolą PIM będzie monitorowanie i zarządzanie wprowadzanymi przez użytkowników danymi w taki sposób, aby zaproponować zainteresowanym stronom optymalny czas na przeprowadzenie inwestycji minimalizujący koszty i uciążliwość dla poznaniaków. Stosowne porozumienie w tej sprawie PIM i GEOPOZ podpisały w lipcu tego roku.