Ul. Grunwaldzka - zamknięcie przejazdu kolejowego

Rozpoczynają się pierwsze prace związane z budową węzła przesiadkowego z bezkolizyjnym przejazdem pod torami kolejowymi na granicy Poznania i Plewisk. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od najbliższej soboty wyłączony z ruchu na ok. trzy tygodnie zostanie przejazd kolejowy w ciągu ul. Grunwaldzkiej.

8 marca wykonawca inwestycji przejął plac budowy i przystąpił do pierwszych prac przygotowawczych, m.in. w zakresie sieci trakcyjnej na linii kolejowej oraz budowy tymczasowej pętli autobusowej po stronie Plewisk. W nocy z 11 na 12 marca (z piątku na sobotę), o godz. 2:00, wyłączony zostanie przejazd kolejowy.

By utrudnienia związane z budową były możliwie najmniej uciążliwe dla mieszkańców, zapadła decyzja o wyznaczeniu przejazdu tymczasowego przez tory kolejowe. Planowany jest w pobliżu istniejącego, po stronie wschodniej. W trakcie budowy tymczasowego przejazdu konieczne jest zamknięcie obecnego na ok. trzy tygodnie. Ten czas wykonawca wykorzysta  m.in. na przeniesienie urządzeń kolejowych zarządzających system zamykania rogatek. Dotychczasowy przejazd będzie w tym czasie służył wyłącznie pieszym i rowerzystom. Możliwa będzie przesiadka między autobusami kursującymi po obu stronach linii kolejowej dzięki tymczasowym pętlom, a także w dalszym ciągu, choć w ograniczonym zakresie, dostępna będzie kolej.

Na czas zamknięcia przejazdu kolejowego w ciągu ul. Grunwaldzkiej obowiązywać będą objazdy. Dla samochodów do 5 ton ulicami: Grunwaldzką, Kolejową (Plewiska/Skórzewo), Poznańską (Skórzewo) oraz Malwową. Alternatywnym objazdem dla tej grupy pojazdów będzie m.in. ul. Fabianowo i Kowalewicka, a dalej przez ul. Głogowską w kierunku miasta. Dla pojazdów powyżej 5 ton ulicami: Wołczyńską (Plewiska/Poznań), Sycowską, Fabianowską (Komorniki), Daimlera (Komorniki), Poznańską (Komorniki), Głogowską, Ściegiennego, Taczanowskiego, Jugosłowiańską oraz Grunwaldzką.

W czasie budowy przejazdu tymczasowego zachowany zostanie dojazd do posesji na ul. Grunwaldzkiej po stronie Poznania, między ul. Piwoniową i przejazdem kolejowym, a także po stronie Plewisk - między ul. Wołczyńską i przejazdem. Zmiana organizacji ruchu dotyczy również ulic Szarotkowej oraz Piwoniowej, gdzie częściowo zostanie wyłączony z ruchu ogólnego łącznik między ul. Grunwaldzką a Szarotkową, wprowadzony będzie również nakaz skrętu z ul. Grunwaldzkiej w Piwoniową.

Informacje na temat zmian funkcjonowania autobusów dostępne są na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Powstający węzeł przesiadkowy przy ul. Grunwaldzkiej będzie miejscem łączącym różne środki transportu: pociągu, autobusu, samochodu, roweru. Przy stacji kolejowej Poznań Junikowo (po stronie Plewisk) powstanie pętla autobusowa. Dużym ułatwieniem będzie wiadukt, dzięki któremu kierowcy, piesi, rowerzyści i pasażerowie autobusów nie będą już czekać przed często zamykanym przejazdem kolejowym. Przewidziany jest również parking typu park&ride, wokół węzła powstanie nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, w tym kładka nad ul. Grunwaldzką. Powstanie także nowy zbiornik retencyjny, przebudowana zostanie sieć infrastruktury podziemnej. Całość uzupełnią: mała architektura, informacja pasażerska, ładowarki dla samochodów elektrycznych oraz zieleń.

Autor: Paulina Nowicka
Data utworzenia: 10.03.2022
Osoba publikująca: Paulina Nowicka
Data publikacji: 10.03.2022 - 14:50
Data aktualizacji: 10.09.2022 - 18:53