Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisała przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie kolejnych odcinków Wartostrady (szczegóły TUTAJ). Do 2020 roku wydłuży się ona o kolejne 2,5 kilometra. Nowe odcinki, oraz te już istniejące, zostaną wyposażone w oświetlenie, monitoring, elementy małej architektury i punkty zliczania rowerów. Powstaną też zadaszone parkingi typu Bike&Ride.
Najdłuższy nowy odcinek Wartostrady, o długości prawie 1,3 km, połączy most Królowej Jadwigi z parkiem w Starym Korycie Warty. Dwie pozostałe trasy połączą ulice Czartoria i Chwaliszewo oraz poprowadzą pieszych i rowerzystów przy Bramie Poznania ICHOT, tuż nad Cybiną, aby ominąć kolizję z wejściem do Bramy.
Nowe odcinki, podobnie jak już te istniejące, zostaną wyposażone w oświetlenie, monitoring oraz elementy małej architektury. Powstaną także punkty zliczania rowerów z pętlą indukcyjną. Zostaną utworzone na odcinkach łączących most Rocha z ul. Czartoria oraz most Królowej Jadwigi z mostem Przemysła I. Mają dostarczyć dane, które pozwolą oszacować celowość realizacji kolejnych inwestycji związanych z rozbudową sieci ścieżek pieszo-rowerowych w Poznaniu. W rejonie Mostu Rocha, Mostu Chrobrego oraz Dworca Garbary powstaną też trzy zadaszone, monitorowane parkingi typu B+R dla 36 rowerów.
Ponadto zakres zamówienia obejmuje montaż oświetlenia oraz monitoringu na pozostałych odcinkach Wartostrady: po stronie Szeląga (aż do mostu Lecha), od mostu Lecha do mostu Królowej Jadwigi po wschodniej stronie rzeki, a także niedawno zbudowanego odcinka od Mostu Przemysła do Mostu Królowej Jadwigi (po stronie Wildy).
- Obecnie trwa montaż oświetlenia i monitoringu na odcinku od parku Mazowieckiego do Starego Koryta Warty. Ostatnimi elementami planowanych inwestycji w ramach obecnego projektu UE, będzie budowa łącznika pod ulicą Jana Pawła II w kierunku jeziora Maltańskiego oraz dowiązanie Wartostrady z cyplem – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.
Wyremontowany będzie także stary odcinek w parku nad Wartą, po stronie os. Piastowskiego, gdzie również zamontowane zostanie oświetlenie i monitoring. Prace te objęte będą osobnymi postępowaniami przetargowymi.
- Jednocześnie będziemy przystępować do prac koncepcyjnych nad wydłużeniem Wartostrady w kierunku północnym, w stronę Naramowic/Umultowa/Radojewa oraz Czerwonaka oraz na południe, w kierunku Dębiny – informuje Mariusz Wiśniewski.
Projekt „Budowa Wartostrady pieszo- rowerowej w Poznaniu wraz z oświetleniem, monitoringiem wizyjnym oraz małą architekturą – etap I” jest dofinansowany ze środków UE w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje oferty do 8 października 2018 roku.
RB,PIM