Najmłodsi mieszkańcy Strzeszyna będą zdobywać wiedzę w murach nowej szkoły. Jej budowa przewidziana jest na działce w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego. Będzie tam miejsce na 40 oddziałów szkolno-przedszkolnych oraz bazę sportową. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą inwestycji.
- Strzeszyn to dynamicznie rozwijająca się część Poznania, gdzie mieszka coraz więcej rodzin z małymi dziećmi. Dlatego tak bardzo zależało nam na budowie nowej szkoły w tej okolicy. Chcemy zapewnić uczniom jak najlepsze warunki edukacji i integracji – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Umowę na realizację prac budowlanych podpisano w niemal symbolicznym czasie, bo w dniu zakończenia obecnego roku szkolnego. Za dwa lata pierwsi uczniowie rozpoczną rok szkolny 2025/2026 w nowej placówce.
Nowa szkoła na Strzeszynie pomieści 32 oddziały szkolne i 8 przedszkolnych. Miejsce to będzie służyło nie tylko uczniom - sala gimnastyczna oraz boiska zewnętrzne będą dostępne po zakończeniu zajęć lekcyjnych dla mieszkańców Strzeszyna. Z kolei filia Biblioteki Raczyńskich, będąca niezależną placówką, będzie dostępna także w trakcie zajęć szkolnych.
- Po podpisaniu umowy przekażemy plac budowy wykonawcy robót, który to rozpocznie pierwsze prace przygotowawcze. Oprócz wzniesienia zupełnie nowego budynku, jego zadaniem będzie także uzbrojenie terenu w niezbędną infrastrukturę oraz odpowiednie zagospodarowanie go placami zabaw i boiskami, bez których trudno wyobrazić sobie nową szkołę – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Gmach będzie liczył trzy kondygnacje. Częściowo zostanie podpiwniczony - w kondygnacji podziemnej przewidziane są szatnie, pomieszczenia magazynowe i techniczne. W sumie planowana powierzchnia użytkowa obiektu to ponad 10 tys. m kw.
Bryłę nowego budynku szkoły zaprojektowano na planie litery Y, gdzie część środkowa jest holem głównym, w centrum będzie sala gimnastyczna z szatniami, stołówka z zapleczem kuchennym, biblioteka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne. W lewym “ramieniu” gmachu planowane jest przedszkole z odrębnym wejściem, a w prawym i na dole - sale lekcyjne dla dzieci ze szkoły podstawowej. W ten sposób wydzielone zostaną osobne strefy dla dzieci w podobnym wieku w trzech różnych skrzydłach, które spotkają się w centralnej części wspólnej, gdzie będzie miejsce na integrację.
Przy nowym budynku szkoły nie zabraknie miejsca na aktywności na świeżym powietrzu. Na terenie placówki planowane są boiska sportowe, a także dwa place zabaw – osobne dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Przybędzie zieleni w postaci drzew i krzewów, pojawi się też mała architektura i oświetlenie. Przez teren szkoły przebiegać będą alejki.
Do szkoły prowadzić będą ciągi piesze i rowerowe. Pojawią się wiaty dla rowerów, przy każdej z nich przewidziane jest miejsce do ładowania pojazdów małej elektromobilności (rowery, hulajnogi, skutery).