Nowa szkoła i przedszkole na Umultowie przed pierwszym dzwonkiem [FOTO]

Zakończyła się jedna z najważniejszych inwestycji oświatowych ostatnich lat. We wrześniu w nowym zespole szkolno-przedszkolnym na Umultowie pojawią się dzieci i nauczyciele. Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego [FOTO]

- Inwestycje w oświatę i poprawę jakości edukacji uważam za najistotniejsze. Sukcesywnie zwiększamy więc liczbę miejsc w szkołach i przedszkolach. Inwestując w rozwój infrastruktury, poprawiamy warunki do nauki. W tegorocznym budżecie przeznaczyliśmy na oświatę ponad miliard złotych, z czego około 112 mln zł na inwestycje – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Szkoła i przedszkole w północnej części Poznania były bardzo potrzebne, gdyż liczba mieszkańców tego rejonu stale rośnie. Przez lata zaniedbano jednak rozwój bazy oświatowej. Teraz dzieci i młodzież zyskują nie tylko szkołę, ale i szeroką ofertę sportową. Co więcej, skorzystają na tym także okoliczni mieszkańcy, bo powstało tu lokalne centrum kultury i rekreacji.

Nowy zespół szkolno-przedszkolny na Umultowie stanął u zbiegu ulic Umultowskiej, Ślazowej i Zagajnikowej. W jego skład wchodzi Szkoła Podstawowa nr 93 i Przedszkole nr 193. Docelowo budynek będzie mógł pomieścić około 700 dzieci. W tym roku naukę w nowej placówce rozpocznie około 550 małych poznaniaków (150 w przedszkolu i ok. 400 w szkole podstawowej).

Budowa zespołu rozpoczęła się w maju 2017 roku i trwała 15 miesięcy. Realizacja robót budowlanych w nowej placówce zakończyła się już na początku lipca. Budynek został już odebrany przez Poznańskie Inwestycje Miejskie. W piątek, 17 sierpnia, został oficjalnie przekazany do dyspozycji Wydziałowi Oświaty. Koszt inwestycji to około 26 mln zł.

W trzykondygnacyjnym budynku zespołu znajdują się 24 sale lekcyjne oraz 6 oddziałów przedszkolnych (sale do zajęć z łazienkami). Do tego dochodzi świetlica, biblioteka, czytelnia oraz przestronny hol z łącznikiem. Uczniowie będą też mieli do swojej dyspozycji nowoczesną salę gimnastyczną oraz wielofunkcyjne boisko, bieżnię ze skocznią, boisko do piłki nożnej i plac zabaw. Przed budynkiem zaplanowano 55 miejsc postojowych. Obiekt jest przyjazny środowisku (m.in. dzięki energooszczędnemu oświetleniu, instalacji solarnej i wentylacji z odzyskiem ciepła) oraz w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Ukończone zostały też prace na przylegających do terenu szkoły ulicach. Na Zagajnikowej  powstało pół kilometra chodnika z płyt betonowych z drenażem rozsączającym. Pojawi się tam także oświetlenie. Na 160 metrach ul. Ślazowej ułożono nawierzchnię z płyt ażurowych wypełnionych żwirem oraz zamontowano nowe, LED-owe oświetlenie. Ulica Umultowska, od Ślazowej do końca działki należącej do szkoły, została przeprofilowana oraz wysypana warstwą zagęszczonego tłucznia drogowego. Wzdłuż niej, na długości działki szkolnej, wykonano chodniki dla pieszych.

- W strategii Poznania oświata jest jednym z głównych priorytetów. Budowa zespołu szkolno – przedszkolnego na Umultowie to największa, lecz nie jedyna inwestycja oświatowa w tej kadencji samorządu. Przestrzeń nowej szkoły i przedszkola jest bardzo przyjazna i nowoczesna. Powstanie zespołu rozwiązuje wiele problemów. Zyskają na tym nie tylko mieszkańcy Umultowa, Moraska i Radojewa. Inwestycja pozwoli odciążyć szkoły na Piątkowie i Naramowicach, które dziś są przepełnione – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zastępca prezydenta przypomina, że droga do powstania szkoły nie była łatwa. Władze miasta szybko doszły do porozumienia z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, na którego gruntach powstała nowa placówka. Trzeba było jednak spełnić szereg formalności. Zgodę na inwestycje musiał wyrazić m.in. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Przypomnę, że kilka osób próbowało zablokować powstanie szkoły i przedszkola. Pomogło wsparcie Rady Osiedla Umultowo, która zbierała podpisy poparcia dla jej budowy - przypomina Mariusz Wiśniewski.

Do pomysłu powstania szkoły i przedszkola w północnej części Poznania od początku przychylnie nastawieni byli także miejscy radni.

- Tego typu działania zawsze będą mogły liczyć na wsparcie nie tylko rad osiedli, ale też rady miasta. Odbywa się to ponad podziałami politycznymi. Ważne, aby rozwiązywać problemy mieszkańców, a nie zajmować się nic nie wnoszącymi sporami politycznymi. Na tym polega samorząd - podkreśla Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

W nadchodzącym roku szkolnym w nowym zespole otwarte zostaną: 4 klasy pierwsze, po jednej klasie drugiej i trzeciej, 3 klasy czwarte, po 2 klasy piąte i szóste oraz jedna klasa siódma. Do tego dochodzi 6 oddziałów przedszkolnych oraz jedna szkolna zerówka. W sumie będzie to 21 oddziałów.

– Cały czas zgłaszają się do nas chętni rodzice. Tak duże zainteresowanie pokazuje, jak bardzo szkoła w tym miejscu jest potrzebna – zauważa Dominika Naworska, dyrektorka Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 9 na Umultowie. – Na 3 września wszystko będzie gotowe. Kończymy właśnie sprzątanie i meblowanie budynku. Cały czas trwają prace organizacyjne. Niebawem zbierze się rada pedagogiczna, aby zatwierdzić plan lekcji i kalendarz szkolny – wylicza dyrektorka placówki.

 

 

Więcej foto - tutaj

 

 

  

 

 

Data utworzenia: 22.08.2018
Data aktualizacji: 22.02.2019 - 15:08