Elewacja gmachu kolejnej poznańskiej szkoły z czerwonej cegły odzyska dawną świetność. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisała przetarg (szczegóły TUTAJ), który wyłoni wykonawcę robót budowlano-montażowych w ramach inwestycji: „Modernizacja wraz z wyposażeniem Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu”.
Usytuowany u zbiegu ulic Działyńskich oraz Nowowiejskiego gmach to kolejny, historyczny, ceglany budynek oświatowy, któremu przywracany będzie oryginalny wygląd sprzed lat. Jest starszy zarówno od gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Marcinkowskiego, gdzie podobne roboty jeszcze trwają, jak i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 przy ul. Garbary, gdzie już się zakończyły.
Elewacja szkolnego budynku, wzniesionego w latach 1884-86 w stylu neogotyckim i znajdującego się na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego wpisanego do rejestru zabytków, jest nie tylko silnie zabrudzona i zaatakowana przez mikroorganizmy. Nosi też ślady ostrzału z czasów II wojny światowej oraz posiada wiele nieestetycznych, cementowych wypełnień ubytków. Uszkodzony i silnie pokryty zanieczyszczeniami atmosferycznymi jest herb od strony ul. Działyńskich i detale architektoniczne. Zużyta jest część stolarki okiennej i kamienne schody. Elewację szpecą zamurowania i dobudowania, do wymiany kwalifikują się lampy od strony podwórza i poręcze, a do uporządkowania - kraty na oknach piwnicznych i oknach sali gimnastycznej.
- Wszystkie te mankamenty mają zostać wyeliminowane dzięki zaplanowanym pracom, które wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca będzie prowadził pod nadzorem konserwatorskim. Będzie miał na nie około 14 miesięcy od podpisania umowy – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Zasadnicze prace, polegające na wzmocnieniu konstrukcji murów i zabezpieczeniem ścian przed zawilgoceniem od gruntu, mają zabezpieczyć budynek przed dalszą degradacją. Elewacja zostanie oczyszczona, zdezynfekowana, naprawiona i poddana impregnacji. Renowacji poddane zostaną drzwi, herb i schody. Przewidziano częściową wymianę stolarki okiennej z uwzględnieniem zabytkowych detali. Ponadto inwestycja przewiduje dostosowanie budynku szkoły do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wejście do gmachu od strony podwórza będzie odbywać się z poziomu chodnika, a w samym budynku szkoły zamontowane zostaną schodowe platformy dźwigowe .
Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu przetargowym swoje oferty mogą składać do 8 stycznia 2020 roku.