Drugi dom opiekuńczo-wychowawczy przy ul. Perzyckiej oddany do użytku

Oficjalne oddanie do użytku ostatniego z budynków nowej siedziby Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda” przy ul. Perzyckiej oznacza, że już wszystkie placówki opiekuńczo-wychowawcze w Poznaniu spełniają wymogi ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z 9 czerwca 2011 roku. Budowę nowoczesnych obiektów przy ul. Perzyckiej, podobnie jak powstałych wcześniej przy ul. Sarmackiej i Pamiątkowej, zrealizowała spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

- To bardzo ważna inwestycja. Dzięki niej młodzi ludzie mogą mieszkać w bezpiecznym miejscu. Zdaję sobie sprawę, że idealną sytuacją byłoby znalezienie miejsca w rodzinie zastępczej dla każdego dziecka. Jest to jednak bardzo trudne. Dlatego zależało nam, żeby warunki w tego typu placówkach były jak najbardziej zbliżone do domowych. Jedno- i dwuosobowe pokoje z łazienkami zapewniają prywatność, ciche miejsce do nauki pozwala na spokojne odrobienie zadań domowych, a wspólna kuchnia pozwala na integrację - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Każdy z dwóch domów dla wychowanków placówki przy ul. Perzyckiej, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, mieści jedno- i dwuosobowe pokoje, salę do wypoczynku, pokój telewizyjny, pokój zabaw, miejsce do cichej nauki i kuchnię z jadalnią. Są w nich również pokoje wychowawców, pokoje gościnne oraz pomieszczenia gospodarcze. W budynku administracyjnym znalazły się gabinety dyrekcji placówki, księgowość i kadry. Jest w nim również strefa pedagogiczna z pokojami pedagoga, psychologa, logopedy i pracownika socjalnego. Wykonawca robót budowlanych ogrodził też i zagospodarował teren nowej placówki.

- Nowa siedziba Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda” powstawała w dwóch etapach. W pierwszym, już w lutym 2021 roku zakończyliśmy roboty związane z budową jednego z domów opiekuńczo-wychowawczych oraz budynku administracji. Roboty budowlane drugiego etapu, związane z kolejnym domem opiekuńczo-wychowawczym, zakończyły się w czerwcu 2022 roku. Realizacja obu etapów trwała krócej niż zakładały to harmonogramy – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Obiekty zrealizowane w pierwszym etapie zostały oficjalnie otwarte w kwietniu 2022 roku. Obecnie do użytku oddany został trzeci z zaplanowanych budynków, w którym – podobnie jak w tym otwartym przed rokiem – może zamieszkać do 14 młodych osób. To maksymalna liczba mieszkańców takich placówek określona przez ustawodawcę. Od 2018 roku na standaryzację placówek opiekuńczo-wychowawczych Miasto Poznań przeznaczyło prawie 26,7 mln zł.

Autor: Jacek Łakomy
Data utworzenia: 27.04.2023
Osoba publikująca: Jacek Łakomy
Data publikacji: 27.04.2023 - 15:49
Data aktualizacji: 28.10.2023 - 20:53