Coraz bliżej budowy zbiornika retencyjnego na osiedlu Kiekrz

Na osiedlu Kiekrz powstanie zbiornik retencyjny, który będzie gromadził deszczówkę i wody roztopowe z terenu całego osiedla. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wyłonionym w postępowaniu przetargowym wykonawcą – spółką Wuprinż, która zajmie się zadaniem w trybie „projektuj i buduj”. Oznacza to, że opracuje dokumentację techniczną, a później wybuduje zbiornik wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą.

- Zakładamy, że za dwa lata nowy zbiornik będzie już gotowy. Przed nami najpierw proces opracowywania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę, na co wykonawca ma 480 dni od zawarcia umowy. Prace budowlane będą mogły być prowadzone w 2022 r. – mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Na całe zadanie, czyli zakończenie prac budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, wykonawca ma w sumie 760 dni.

Planowany zbiornik retencyjny na osiedlu Kiekrz będzie miał pojemność ok. 3000 metrów sześciennych. Magazynowanie wody pozwoli na minimalizowanie zagrożenia zalewania położonych niżej budynków i ulic podczas ulewnych deszczów oraz zabezpieczenie okolicy przez podtopieniami spowodowanymi wystąpieniem z brzegów rzeki Samicy Kierskiej.

Zadanie obejmuje doprowadzenie infrastruktury towarzyszącej do prawidłowego stanu technicznego. Projekt zakłada renowację istniejących rowów odprowadzających wody deszczowe, które obecnie nie spełniają swoich funkcji. Przed dopływem wód do zbiornika zastosowane zostaną urządzenia wychwytujące zanieczyszczenia. Skarpy zbiornika będą odpowiednio umocnione, a na jego koronie wykonana zostanie studnia wpadowa dla wód wraz z regulatorem przepływu. Wokół obiektu powstanie ścieżka spacerowa z oświetleniem parkowym, ławkami i różnymi elementami tzw. małej architektury. Z uwagi na stan techniczny przebudowany zostanie również betonowy kolektor.

Inwestycja zyskała dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach działania „Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska”.

Data utworzenia: 26.10.2020
Data aktualizacji: 26.04.2021 - 18:00