Zespół Szkół Specjalnych nr 103 - nowoczesna szkoła przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych powstaje na Grunwaldzie

Zespół Szkół Specjalnych nr 103 zajmuje się edukacją osób z umiarkowaną, znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną, a także z innymi współzaburzeniami - niepełnosprawnością ruchową, wadami wzroku, wadami słuchu czy autyzmem. Dziś działa w trzech różnych lokalizacjach - przy ulicach Rycerskiej, Ognik i Św. Floriana. Zespół liczy 176 uczniów. Ze względu na tak dużą liczbę podopiecznych zajęcia muszą odbywać się w trybie dwuzmianowym. Wkrótce to wszystko się zmieni. Uczniowie przeniosą się do budynku przy ul. Kanclerskiej, gdzie mieściło się wcześniej katolickie gimnazjum. Obecny obiekt zostanie rozbudowany, dzięki czemu jego powierzchnia zwiększy się o 440 mkw.

- Od kiedy zostałam dyrektorem szkoły, marzę o tym żebyśmy wszyscy mogli pracować razem. Już niedługo będzie to możliwe. Marzenia się spełniają - mówi Lidia Wojsznis, dyrektorka ZSS nr 103. - Uczniowie zyskają szansę na pełne wykorzystanie swojego potencjału, zwłaszcza w zakresie integracji ze społecznością szkolną i lokalną.

Jak zauważa, nowy budynek daje też więcej możliwości. Szkoła będzie wyposażone w nowoczesny sprzęt edukacyjny i rehabilitacyjny. Zostanie też w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku będzie działać winda. Sale dydaktyczne zostaną wyposażone w aneksy kuchenne i szatnie, a te dla młodszych dzieci także w łazienki. Uczniowie będą mieli do swojej dyspozycji pomieszczenia do pracy indywidualnej oraz nowoczesne pracownie, m.in. artystyczną, techniczną, kulinarną i hydroterapii. W budynku znajdzie się też sala gimnastyczna, biblioteka, sala audiowizualna oraz duża jadalnia, gdzie młodzież z klas przysposabiających do pracy będzie wykorzystywać w praktyce wiedzę zdobytą podczas zajęć. Na dachu budynku powstanie taras, czyli miejsce do wypoczynku i rekreacji.

- Warunki uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 znacznie się poprawią. To kolejna cegiełka, która pokazuje, co miasto robi dla szkolnictwa specjalnego - zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - W zeszłym roku zagospodarowaliśmy dodatkową przestrzeń dla liceum, które mieści się przy Szpitalu Kliniczynym im. Wiktora Degi. Wcześniej zadbaliśmy też o poprawę warunków nauki w Zespole Szkół Specjalnych nr 105. Jego uczniowie przenieśli się z ul. Gdańskiej na ul. Nieszawską. Będziemy inwestować w kolejne szkoły.

Jak podkreśla zastępca prezydenta, władze miasta Poznania podpisały już list intencyjny ze starostą Powiatu Poznańskiego. W związku z tym, że bardzo dużo dzieci z podpoznańskich gmin uczy się w szkołach specjalnych w Poznaniu, powiat będzie partycypował w kosztach ich edukacji. Pomoże to w bieżącym utrzymaniu tych placówek.

- To kolejny przykład dobrej współpracy z miastem i starostwem - podkreśla Mariusz Wiśniewski.

Remont budynku przy ul. Kanclerskiej rozpoczął się w połowie stycznia i ma zakończyć się do listopada 2018 r. Oznacza to, że najdalej na przełomie roku uczniowie będą mogli przenieść się do nowej siedziby. Termin ten nie jest zagrożony. Zakończono już prace przygotowawcze oraz rozbiórkowe wewnątrz obiektu oraz te związane z wykonaniem ścianek działowych w istniejącym budynku szkoły. Obecnie trwają prace związane z wykonaniem instalacji wewnętrznych. Rozpoczęto też już roboty zewnętrzne dla nowobudowanych obiektów.

- Prace postępują bardzo szybko. Pracujemy od rana do godziny 22. Na dzień dzisiejszy wyprzedzamy założony harmonogram o dwa miesiące. Oczywiście wiele będzie zależeć od pogody. Jesteśmy jednak bardzo dobrej myśli - zaznacza Artur Przybylski, właściciel firmy Art Bud, wykonawcy prac.

Prace nadzorują Poznańskie Inwestycje Miejskie. Koszt inwestycji przy ul. Kanclerskiej to 11 649 752,00 zł.

BP UMP/ fot. PIM

         

Data utworzenia: 26.04.2018
Data aktualizacji: 26.10.2018 - 12:34