Zakończono budowę kolektora deszczowego w ulicy Królowej Jadwigi

W ubiegłym tygodniu - miesiąc wcześniej niż zakłada harmonogram, zakończono prace budowlano-montażowe w ramach inwestycji "Budowa kolektora deszczowego w ul. Królowej Jadwigi". Głównym celem inwestycji jest odprowadzenie wód deszczowych z terenu ZCK, AWF-u, ul. Maratońskiej, Wierzbięcic oraz przyległych ulic do Królowej Jadwigi, wraz z ich podczyszczeniem przed odprowadzeniem do rzeki Warty. Całkowita długość kolektora wynosi 1280 m. Prace budowlane realizowane były od marca 2015 roku. 

Wykonawca (konsorcjum firm WUPRINŻ S.A.) rozpoczął roboty ziemne i montażowe od wykonania rurociągu od wylotu do rzeki Warty (marzec-lipiec 2015 r.). Ważnym elementem inwestycji było wykonanie odcinka kanalizacji deszczowej o długości 420 mb biegnących bezpośrednio w ulicy Królowej Jadwigi. Termin pośredni na realizację tego odcinka ustalony był na 20 dni, w okresie wakacyjnym, aby zniwelować trudności związane z koniecznością zwężenia jezdni. Prace prowadzone były od 19 lipca 2015 r. Pomimo napotkanych kolizji, termin na realizację tego etapu udało się zachować. Po zakończeniu prac w jezdni, roboty postępowały w kierunku Parku Drwęskich.

Elementy inwestycji zlokalizowane przy AWF-ie były ostatnimi etapami inwestycji. Z dwóch względów: znajdują się tam urządzenia podczyszczające, których proces budowy wymagał dużego zaangażowania, m.in. wykonano bardzo głębokie (ok. 10 m) zabezpieczenie ścian wykopów,  w technologii wbijanej ścianki szczelnej. Z drugiej strony, po zdjęciu pierwszych warstw ziemi, stwierdzono większą ilość urządzeń teletechnicznych, niż przewidziano na planach sytuacyjnych - światłowody Polkomtela i PCSS. Powstał nowy projekt na przebudowę tych instalacji, uzgodniony z właścicielami urządzeń.

W ubiegłym tygodniu - miesiąc wcześniej niż zakłada harmonogram, zakończono prace budowlano montażowe; zamontowano urządzenia podczyszczające, powstała droga eksploatacyjna, uporządkowano teren wokół inwestycji.

  

Zgodnie z umową, wykonawca ma czas do listopada 2016 r., aby rozliczyć budowę, przygotować dokumentację powykonawczą. Rozliczenie budowy złożono już do PIM-u, a dokumentację powykonawczą – wykonawca planuje w całości złożyć do połowy sierpnia, ze wszystkimi protokołami odbioru od poszczególnych gestorów, właścicieli działek, włącznie z przygotowaniem dokumentów OT dla przyszłego  Eksploatatora.

Całkowita długość kolektora wynosi 1280 m. Kanalizacja deszczowa wykonana została z rur z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym. Realizacja inwestycji odbywała się w technologii bezwykopowej – mikrotunelu. Nie były to wykopy otwarte. Tylko jeden z odcinków wykonywany w  wykopie otwartym - przy samym wylocie do rzeki Warty. Przy realizacji zadania zastosowano dwa urządzenia mikrotunelowe. Jedno z głowicą otwartą, na dolnych odcinkach, gdzie grunt był bardziej piaszczysty. Natomiast w górnej części kanału, gdzie występują gliny twarde, iły poznańskie, zastosowano maszynę mikrotunelową z zamkniętą głowicą skrawającą.

Średnio, co 70-100 m drążonego tunelu  budowana była komora startowo-odbiorcza, która później została wykorzystana na zabudowanie studni rewizyjnych.

  

Więcej o wykonanych pracach w ramach inwestycji: tutaj

Głównym celem inwestycji jest odprowadzenie wód deszczowych z terenu ZCK, AWF-u, ul. Maratońskiej, Wierzbięcic oraz przyległych ulic do Królowej Jadwigi, wraz z ich podczyszczeniem, przed odprowadzeniem  do Warty. Kolektor nie przechwytuje wód z  ul. Górna Wilda, jednak jest przygotowany pod dalszą rozbudowę. Wcześniej  wody deszczowe przerzucane były poprzez układ przepompowni i rurociągów tłocznych do kolektora ogólnospławnego, który biegnie pod torowiskiem w ul. Królowej Jadwigi.

Koszt realizacji inwestycji zamknął się w kwocie 25 mln zł, chociaż plan zakładał 27 mln zł.

 

 

Źródło: PIM, WUPRINŻ S.A.

 

 

Data utworzenia: 07.07.2016
Aktualizacja: Redaktor techniczny strony
Data aktualizacji: 22.03.2017 - 14:11