Narastające rozbieżności w interpretacji przepisów znowelizowanej ustawy Prawo zamówień publicznych oraz brak korelacji przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych z przepisami wykonawczymi do ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 stały się podstawą do unieważnienia przez Spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie postępowania przetargowego na przebudowę ulicy Św. Marcin - etap I. Ma to także na celu zachowanie bezpieczeństwa prawnego powodzenia całości inwestycji. Decyzja ta, na szczęście, zapadła na tyle wcześnie, że nie narusza to zakładanego harmonogramu zadania i początek przebudowy ulicy jest przewidziany, tak jak dotychczas, na przełom sierpnia i września tego roku.
Warto wspomnieć, że o dopuszczenie do udziału w postępowaniu starało się 11 podmiotów, co jest akurat w tym kontekście ocenione pozytywnie i daje pozytywne oczekiwania na przyszłość, podczas ponownego postępowania przetargowego.
Niemniej pierwsze rozbieżności związane w obecnym postępowaniem były związane z interpretacją przepisów znowelizowanej ustawy Prawo zamówień publicznych, która po zmianie wskazuje na szereg sprzeczności między przepisami ogólnymi, dotyczącymi wszystkich trybów udzielenia zamówienia, a szczegółowymi regulacjami dotyczącymi bezpośrednio trybu przetargu ograniczonego.
W szczególności dotyczą one zakresu: zawartości zaproszenia do złożenia ofert, ogłoszenia o zamówieniu w kontekście ustalania terminu na składanie pytań dotyczących treści SIWZ, ustalania terminów na korzystanie przez wykonawców ze środków ochrony prawnej, jak i możliwości zmiany SIWZ w drugim etapie postępowania.
Niestety, z uwagi na stosunkowo krótki okres obowiązywania znowelizowanych przepisów nie wykształciła się jeszcze jednolita linia orzecznicza Krajowej Izby Odwoławczej oraz sądów powszechnych, w zakresie stosowania zmienionych przepisów, co umożliwiło by ich interpretację i zastosowanie.
Kolejne wątpliwości budził brak współzależności przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (obowiązujących od 28 lipca 2016 r.) z przepisami wykonawczymi do ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.
Szczególnie dotyczy to zmienianego aktualnie Rozporządzenia Ministra Rozwoju, z dnia 29 stycznia 2016 r., w sprawie warunków obniżania wartości korekt finansowych oraz wydatków poniesionych nieprawidłowo, a związanych z udzielaniem zamówień.
Brak przedmiotowej współzależności skutkuje niepewnością, co do możliwego sposobu oceny działań zamawiającego przez instytucje pośredniczące w przyznawaniu dofinansowania. Dodatkowym czynnikiem powzięcia przez Spółkę opisanej wyżej decyzji jest wciąż istniejąca możliwości wyeliminowania ryzyk wynikających ze wskazanych wyżej okoliczności, poprzez zmianę sposobu wyłonienia wykonawcy zadania (z przetargu ograniczonego na przetarg nieograniczony), przy zachowaniu dotychczasowych założeń harmonogramowych.
Wobec przedstawionych faktów, Spółka nie mogła podjąć innej decyzji niż unieważnienie postępowania. Ważne jest bowiem całościowe i terminowe powodzenie tej jakże ważnej z punktu widzenia rewitalizacji centrum miasta inwestycji i uniknięcie niepotrzebnych wątpliwości prawnych na dalszym etapie zadania.
Podkreślić należy, że unieważnione postępowanie przetargowe umożliwiło uzyskanie pakietu bardzo istotnych informacji, które przyczynią się do zapewnienia właściwej jakości dokumentom przetargowym w kolejnym postępowaniu - powinno to zapewnić jego bezproblemowy i terminowy przebieg. Dzięki uzyskanym informacjom spółka mogła zweryfikować m.in. możliwości rynkowe, potencjał wykonawczy oraz zbadać zainteresowanie zadaniem przez potencjalnych wykonawców tak poważnej i istotnej społecznie inwestycji jak: „Przebudowa ulicy Św. Marcin na odcinku od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka w ramach projektu „Program Centrum – etap I – przebudowa tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ulicach Św. Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 Grudnia, pl. Wolności, Towarowa”.
Należy raz jeszcze podkreślić, że decyzja o unieważnieniu przedmiotowego postępowania nie ma jednak wpływu na założony harmonogram realizacji przebudowy ulicy Św.Marcin - etap I (od ulicy Gwarnej do Ratajczaka). Wkrótce zostanie ogłoszone nowe postępowanie, a początek prac jest zakładany, tak jak wspomniano wcześniej, na przełom sierpnia i września br.
Dziękując potencjalnym wykonawcom za zainteresowanie prowadzonym postępowaniem, Spółka PIM o ponownym wszczęciu postępowania poinformuje w sposób wynikający z ustawy Prawo zamówień publicznych.