Estakada Katowicka – próba obciążeniowa

3 października (wtorek) od wczesnych godzin porannych, zespół specjalistów Politechniki Poznańskiej pod kierownictwem prof. Arkadiusza Madaja przeprowadzi serię prób, których celem jest odpowiedź na pytanie, czy obiekty nad ulicami Inflancką i Chartowo charakteryzują się oczekiwaną wytrzymałością i są bezpieczne dla użytkowników. Uzyskanie pozytywnych wyników umożliwi zgłoszenie do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

Próby rozpoczną się od obciążenia statycznego, podczas którego zostaną wykonane pomiary dla kilku ustawień obciążenia w różnych miejscach obiektu. Maksymalnie w jednym czasie na obiekt wjedzie 6 ciężarówek o łącznej masie  około 200 ton. Głównym elementem badań będą ugięcia obiektu, które powinny ograniczyć się do 11mm. Obciążenie zostało tak dobrane, aby podczas próbnego obciążenia statycznego wywołać około 90% wartości sił wewnętrznych od normowego, charakterystycznego obciążenia klasy A, na który zaprojektowano ustrój nośny obiektu.

Podczas obciążeń dynamicznych będzie badany wpływ obciążenia dynamicznego (przejazd pojazdu przez próg najazdowy gr. 5cm z różnymi prędkościami) na konstrukcję estakady  oraz zachowanie się obiektu od sił hamowania ciężarówkami.

Zostanie również zbadane osiadanie podpór, a nad prawidłowością pomiaru czuwać będzie piętnaście punktów pomiarowych, w których zostaną zastosowane czujniki elektroniczne, zegarowe oraz indukcyjne. Przy próbach wykorzystana zostanie również metoda niwelacji precyzyjnej.

Zakończone próby pozwolą na wykonanie ostatnich robót drogowych, którym towarzyszyć będą prace wykończeniowe oraz zieleniarskie. Po wymalowaniu oznakowania poziomego i przygotowaniu do wprowadzenia stałej organizacji ruchu całość prac zostanie również obowiązkowo skontrolowana przez pracowników WINB. Po przeprowadzonej kontroli Spółka PIM będzie oczekiwać na decyzję o pozwoleniu na użytkowanie.

  

Data utworzenia: 30.09.2017
Data aktualizacji: 19.11.2018 - 13:03