Nowe chodniki i ciekawe odkrycia na Starym Rynku

Budowa chodników, zadaszenia Pasażu Kultury, kontynuacja robót ziemnych, ciekawe wykopaliska archeologiczne – prace na Starym Rynku postępują na wielu frontach. Mieszkańcy i turyści mogą już zobaczyć pierwsze fragmenty nawierzchni chodników. 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

- Od kilku tygodni widać już pierwsze fragmenty chodników na Starym Rynku - najpierw pojawiły się między ul. Wrocławską a Świętosławską, a ostatnio pomiędzy ulicami Paderewskiego i Franciszkańską. Zależy nam na tym, by na części nowej nawierzchni już w weekend majowy restauratorzy mogli ustawić stoliki. Większość chodników powinna być gotowa wiosną, by w sezonie letnim lokale mogły działać w możliwie najszerszym zakresie. Takim, na jaki pozwolą warunki na placu budowy - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

- Starorynkową płytę pokryje równa nawierzchnia ze szlachetnych gatunków kamieni. Wcześniej wykonane zostaną chodniki wzdłuż kamienic, co ułatwi funkcjonowanie pobliskich lokali. Pierwsze płyty i krawężniki ułożone już zostały wzdłuż południowej i zachodniej pierzei. Pozostałe odcinki będą sukcesywnie budowane w miejscach, gdzie postęp prac na to pozwoli – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wraz z płytą Starego Rynku zmieniają się fragmenty ulic do niej przylegających. Na ul. Wronieckiej ułożone zostały pierwsze krawężniki. Wkrótce będzie można je także zobaczyć na ul. ul. Żydowskiej, gdzie powstanie nawierzchnia z wyselekcjonowanej kostki pochodzącej z płyty Starego Rynku. Taki materiał wykorzystany zostanie także w bloku śródrynkowym (poza Pasażem Kultury) oraz we fragmentach ul. Paderewskiego, Szkolnej, Świętosławskiej, Wodnej i Wielkiej. Zdemontowana przed rozpoczęciem zasadniczych robót budowlanych kostka jest składowana na terenie magazynu ZDM.

Kramy z czasów lokacji Poznania

Stary Rynek jest miejscem o bogatej historii, dlatego równolegle z pracami budowlanymi trwają badania archeologiczne. Na podwórku za domkami budniczymi odsłonięto piwnice dawnej kamienicy, której powstanie określa się na XIV-XV wiek. Co ciekawe, do budowy użyto cegły średniowiecznej, z której najpierw wzniesiony został zewnętrzny (północno-wschodni) mur kramów kupieckich. Stoiska te powstały po lokacji Poznania, czyli w drugiej połowie XIII wieku. Kramy miały konstrukcję szkieletową – drewnianą z wypełnieniem glinianym, co nie było trwałym rozwiązaniem. Jedynym śladem po nich są warstwy spalonego drewna. Pojawiają się też pierwsze cegły, z których w XIV w. wybudowano właśnie zewnętrzny mur chroniący towar przed pożarem, o który łatwo było w średniowieczu. Murowana konstrukcja świadczy o tym, że zabezpieczany był cenny towar, najprawdopodobniej handlowano tu suknem i przyprawami. Kamienica, która powstała na miejscu kramów, dotrwała do drugiej wojny światowej. Później już jej nie odbudowano. Archeolodzy trafili także na przedmioty codziennego użytku, takie jak ceramika czy kafle piecowe z pierwszej połowy XVII w.

Z uwagi na atrakcyjność wykopalisk badania przeprowadzone zostały na większej głębokości, niż to było pierwotnie przewidziane. W poniedziałek, 17 kwietnia, odsłonięte mury zostały zbadane skanerem laserowym 3D. Sporządzona została także dokumentacja zdjęciowa i rysunkowa. Na podstawie zebranych materiałów historycy będą mogli przeprowadzić szczegółową analizę architektoniczną tego miejsca i opisać jego przeszłość.

Postęp pozostałych prac na Starym Rynku

Trwa modernizacja fundamentów Ratusza. Na budynkach Arsenału i Muzeum Wojskowego powstaje zadaszenie Pasażu Kultury, który będzie działał na ul. Jana Baptysty Quadro. Na konstrukcji zadaszenia będzie można umieszczać artystyczne instalacje. 

W pierzei południowej i zachodniej zostały naprawione i odtworzone oświetlenia piwnic kamienic. Wzdłuż pierzei zachodniej trwają prace przy wodociągu i układzie retencji dla zbiornika w okolicy Odwachu wraz z zabudową zbiornika retencyjnego do podlewania zieleni. Z kolei po stronie północnej Starego Rynku trwa budowa sieci wodociągowej. Równolegle postępują prace gazowe.

W trakcie prowadzonych prac trasy przez plac budowy są tak wyznaczane, by piesi mogli dojść do każdego budynku. Mimo trwających robót w dalszym ciągu można więc korzystać z oferty gastronomicznej okolicznych lokali, jak i pozostałych miejsc otwartych dla klientów podczas przebudowy.

Zmienia się także organizacja ruchu na ulicach wokół Starego Rynku. Obecnie zamknięte nadal jest dla ruchu samochodowego skrzyżowanie ul. Wronieckiej z ul. Kramarską oraz Świętosławskiej z Kozią. W tym rejonie prowadzone są roboty związane z przepięciem sieci gazowej i elektroenergetycznej. Utrudnienia potrwają do trzech tygodni. Możliwy jest przejazd bez utrudnień ul. Kramarską przez skrzyżowanie z ul. Żydowską.

Autor: Paulina Nowicka
Data utworzenia: 19.04.2023
Osoba publikująca: Paulina Nowicka
Data publikacji: 19.04.2023 - 11:03
Aktualizacja: Łukasz Dolata
Data aktualizacji: 19.04.2023 - 11:33