Awaria instalacji wodociągowej na Starym Rynku

W rejonie Starego Rynku nastąpiła przerwa w dostawie wody. Podczas przygotowywania wykopu dla archeologów przy budynku Arsenału doszło do awarii instalacji wodociągowej. W chwili montowania szalunku przebiegająca niedaleko rura nie wytrzymała prowadzonych prac. To ta sama rura, która uległa awarii ok. tygodnia temu. 

Infrastruktura pod płytą Starego Rynku jest w bardzo złym stanie, dlatego konieczna jest jej wymiana, by takie usterki się nie zdarzały. Na miejscu są ekipy Aquanetu, które zaczęły usuwanie awarii. 

- Przebudowa płyty Starego Rynku to inwestycja nie tylko w estetykę i funkcjonalność tej przestrzeni, ale przede wszystkim w bezpieczeństwo - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dziś podczas prac budowlanych doszło do awarii rury wodociągowej na Starym Rynku, która nie miała bezpośredniego kontaktu z prowadzonymi pracami. Pękła, ponieważ była w bardzo słabej kondycji. Stan sieci podziemnej jest tak zły, że gdyby nie kompleksowa przebudowa, takie awarie w najbliższym czasie mogłyby być naszą codziennością. Wtedy zamiast o czasowych utrudnieniach rozmawialibyśmy raczej o skutkach katastrofy budowlanej.

Podjęto decyzję o zamknięciu zasuw tak, aby ograniczyć dalsze wlewanie się wody do wykopu. Woda jest w trakcie odpompowywania - dopiero potem będzie można podjąć prace naprawcze pod nadzorem Aquanetu. Występują tymczasowe przerwy w dostawie wody w rejonie Starego Rynku. Brak wody możliwy jest do godzin wieczornych przy Starym Rynku i ulicach przyległych (po stronie ul. Wrocławskiej i od ul. Paderewskiego do Zamkowej), ul. Franciszkańska, ul. Sieroca. Podstawiono beczkowóz.

Autor: PIM, UMP
Data utworzenia: 15.09.2022
Osoba publikująca: Paulina Nowicka
Data publikacji: 15.09.2022 - 14:15
Aktualizacja: Paulina Nowicka
Data aktualizacji: 15.09.2022 - 15:21