Trwają prace związane z budową przejazdów rowerowych na ul. Grunwaldzkiej

Na najbliższy weekend (28-29 marca) zaplanowano przebudowę torowiska tramwajowego na potrzeby przejazdu rowerowego, który przetnie ul. Grunwaldzką na wysokości ul. Marszałkowskiej. To ostatni z trzech przejazdów, które powstają w ramach realizacji drugiego etapu budowy drogi rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej.

W miniony weekend podobne prace przeprowadzono w obrębie torowiska na wysokości skrzyżowań ulicy Grunwaldzkiej z ul. Grochowską oraz ul. Palacza. Ze względu na konieczność rozcięcia i demontażu istniejących szyn oraz wykonanie w ich miejscu nowego podtorza wraz z elementami torowiska, wymagały one wyłączenia ruchu tramwajowego na dwa dni. Wszystkie zaplanowane na weekend roboty wykonano, co umożliwiło uruchomienie linii tramwajowych w miniony poniedziałek, z samego rana.

Nadal prowadzone są pozostałe prace, związane z montażem nawierzchni gumowej przejazdów rowerowych oraz przejść dla pieszych.

- Zarówno dla spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, jak i dla wykonawców inwestycji, istotne jest to, by - w obliczu obecnej sytuacji epidemicznej w kraju - rozpoczęte inwestycje prowadzone były w sposób nieprzerwany - mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Dla zminimalizowania wyłączeń funkcjonowania torowiska i szybszego zakończenia przebudowy, wspólnie z MPK Poznań, została podjęta decyzja o zgodzie na jej prowadzenie do późniejszych godzin wieczornych - tj. 23.00-24.00.

W sobotę (28 marca) drogowcy rozpoczną rozbiórkę istniejących torów w rejonie skrzyżowania ulicy Grunwaldzkiej z ul. Marszałkowską. Przez sobotę i niedzielę tramwaje na odcinku między rondem Jana Nowaka-Jeziorańskiego a pętlą na Junikowie nie będą kursowały, a pasażerowie będą mogli skorzystać z autobusowej komunikacji zastępczej (szczegóły TUTAJ). Nowy fragment torowiska będzie gotowy na poniedziałkowy (30 marca) poranek, kiedy tramwaje wrócą na swoje trasy.

Dla szybszego zniwelowania zakłoceń w ruchu tramwajowym, podobnie jak na skrzyżowaniu z ulicami Grochowską i Palacza, również w rejonie przejścia na wysokości ul. Marszałkowskiej, prace związane z montażem nawierzchni gumowej na przejeździe rowerowym, przejściu dla pieszych oraz przejeździe dla samochodów prowadzone będą przez kilka następnych dni do nieco późniejszych godzin wieczornych. Zakończenie zasadniczych prac związanych z pracami torowymi w rejonie nowych przejazdów rowerowych na ul. Grunwaldzkiej planowane jest na 2 kwietnia br.

Przepraszamy za niedogodności związane z realizacją inwestycji. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych robót i zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie.

Nowy odcinek drogi rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej połączy ul. Jugosłowiańską z rejonem ul. Słonecznej i Ostroroga, gdzie kończy się odcinek oddany do użytku jesienią ubiegłego roku. Inwestycja obejmuje również wykonanie połączenia ciągu pieszo-rowerowego z parku Manitiusa z ruchem rowerowym wzdłuż ulicy Wyspiańskiego.

Zakładany termin zakończenia robót budowlanych to trzeci kwartał tego roku, a nasadzenia zieleni planowane są na przełom października i listopada. Wtedy to warunki pogodowe bardziej sprzyjają przyjmowaniu się roślin niż w porze letniej.

Data publikacji: 25-03-2020
Aktualizacja: Paulina Nowicka
Data aktualizacji: 25-03-2020