Rusza budowa parkingu Park&Ride przy ul. Św. Michała

Przy ul. Św. Michała rusza budowa drugiego w Poznaniu parkingu Park&Ride. W związku z tym od poniedziałku, 2 grudnia, parking funkcjonujący obecnie na terenie przewidzianym pod tę inwestycję nie będzie dostępny dla kierowców. Nowy będzie dysponował 100 miejscami postojowymi, w tym 4 dla osób z niepełnosprawnościami, i infrastrukturą optymalną nie tylko dla właścicieli samochodów osobowych, ale też pieszych i rowerzystów.

Zaprojektowano nowe nawierzchnie przeznaczone dla ruchu samochodów osobowych oraz pieszych, elementy małej architektury, przebudowę istniejącej kanalizacji deszczowej i oświetlenia, a także istniejących zjazdów z ul. Św. Michała i Świętojańskiej. Od strony ulicy Św. Michała parking zostanie skomunikowany również z ruchem pieszych i rowerzystów.

Prowadząca do ogrodzonego parkingu ścieżka rowerowa będzie uzupełnieniem projektowanego traktu dla jednośladów, biegnącego wzdłuż ul. Warszawskiej. W ramach inwestycji przewidziany jest montaż stojaków rowerowych dla 30 rowerów wraz z wiatami oraz zestawem naprawczym.  Powstanie również infrastruktura informacyjna i teletechniczna – m.in. tablice informacyjne oraz biletomat. Ponadto parking zostanie wyposażony w automatyczny sanitariat.

Obiekt przy ul. Św. Michała to jeden z trzech tego typu parkingów, które - przy dofinansowaniu unijnemu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - mają powstać do jesieni przyszłego roku. Ich powstanie to realizacja istotnego elementu polityki Miasta, mającej poprawić komunikację w Poznaniu i zachęcać  mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego. Wybudowanie trzech zintegrowanych węzłów przesiadkowych, które będą łączyły  transport kolejowy, autobusowy, tramwajowy, samochodowy, motocyklowy, rowerowy i pieszy, umożliwi dogodną zmianę środka  transportu.

Parkingi przy ul. Św. Michała, rondzie Starołęka oraz przy ul. Biskupińskiej powstają w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca prace projektowe prowadzi od maja. Najszybciej powstał projekt dla lokalizacji przy ul. Św. Michała, dla pozostałych dwóch są już na ukończeniu.

W związku z planowanym rozpoczęciem robót, prosimy o nieparkowanie samochodów na dotychczasowym parkingu przy ul. Św. Michała i o usunięcie z niego aut już na nim pozostawionych. 

 

Data publikacji: 28-11-2019
Aktualizacja: Łukasz Dolata
Data aktualizacji: 28-11-2019