Rozpoczęcie prac na ul. Zamenhofa – zmiany dla pasażerów i kierowców

W najbliższy weekend rozpocznie się kolejny etap modernizacji ronda Rataje, który wiąże się z istotnymi zmianami organizacji ruchu – zarówno z punktu widzenia kierowców jak i pasażerów komunikacji miejskiej.

Nadchodzący etap inwestycji obejmuje przebudowę torowiska tramwajowego na ul. Zamenhofa, na odcinku od tarczy ronda do rejonu ul. Piłsudskiego. Tak jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, odcinek ten (jak i cała tarcza ronda Rataje) zostanie wyłączony dla tramwajów, które w rejon ronda będą dojeżdżać do przystanków końcowych: Os. Piastowskie z kierunku od ronda Starołęka oraz Rondo Rataje z kierunku od AWF. Wprowadzenie tych zmian umożliwią specjalne rozjazdy dla tramwajów dwukierunkowych. Zamontowane zostaną w weekend 23-24 stycznia (sobota-niedziela). Przez te dwa dni rondo Rataje oraz ulice Krzywoustego i Zamenhofa będą nieprzejezdne dla tramwajów. Pojawi się wtedy dodatkowy tymczasowy tramwaj linii nr 98, a ostatnie piątkowe (22 stycznia) kursy tramwajowe pojadą zmienioną trasą.

Od poniedziałku, 25 stycznia, od strony ul. Królowej Jadwigi będą dojeżdżać tramwaje linii 13 i 18. Z kolei od ronda Starołęka do przystanku Os. Piastowskie będą kursować linie nr 4 i 7. 

Zmiany dla kierowców

Od poniedziałku 25 stycznia obowiązywać będą również nowe zmiany dla kierowców na ul. Zamenhofa i Piłsudskiego. Na wyjeździe z ronda w kierunku Starołęki nieprzejezdny będzie pas wewnętrzny. Do dyspozycji kierowców pozostaną dwa: jeden służący do jazdy w lewo i prosto, a drugi prosto i w prawo. Za skrzyżowaniem z ul. Piłsudskiego fragment ul. Zamenhofa będzie zwężony do jednego pasa, ruch będzie odbywał się pasem zewnętrznym. Zjazd na ul. Piłsudskiego będzie możliwy jednym pasem.

Z kolei na jezdni ul. Zamenhofa prowadzącej na rondo Rataje do dyspozycji kierowców będą dwa pasy ruchu: jeden służący do jazdy w lewo oraz drugi do jazdy w lewo, prosto i w prawo. Wjazd z ul. Piłsudskiego na ul. Zamenhofa będzie możliwy jednym pasem ruchu.

Zmiany wprowadzane będą w nocy z 24 na 25 stycznia (z niedzieli na poniedziałek). Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prac. Na tarczy ronda Rataje oraz na ul. Jana Pawła II i Krzywoustego obowiązywać będzie w dalszym ciągu wprowadzona wcześniej czasowa organizacja ruchu.

Planowany termin zakończenia prac na ul. Zamenhofa to trzeci kwartał tego roku. Wtedy to będzie możliwe uruchomienie relacji tramwajowej północ-południe, czyli pomiędzy rondami Śródka i Starołęka.

Zmiany linii tramwajowych

W dniach 23-24 stycznia (sobota – niedziela) na czas montażu rozjazdów umożliwiających zmianę kierunków na przystankach Os. Piastowskie i Rondo Rataje.

Linie nr 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17 – trasa bez zmian

Linie nr 4, 13, 18 – zawieszone

Linia nr 7: Ogrody – … – rondo Starołęka – Starołęka

Linia nr 12: Os. Sobieskiego – … – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 roku – Hetmańska – rondo Starołęka – Starołęka

Linia nr 98 (tymczasowa): Junikowo – Grunwaldzka – Most Dworcowy – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Centrum – Fredry – Dąbrowskiego – Ogrody

Linia nr 201: Os. Sobieskiego - … - most Św. Rocha – Kórnicka – Os. Lecha – Chartowo – Żegrze – Unii Lubelskiej

Zmiany linii autobusowych

Linia nr 165 – z uwagi na niewielką frekwencję - na tym etapie przebudowy ronda Rataje - zostaje zawieszona od soboty (23 stycznia). Na zmniejszenie się frekwencji wpłynęło przede wszystkim otwarcie trasy tramwajowej do Unii Lubelskiej, wprowadzenie na ulicę Obodrzycką linii nr 125 i 174, a także sytuacja epidemiczna.

Linia nr 190 - od soboty (23 stycznia) zostanie wydłużona, zwiększona będzie częstotliwość kursowania i pojedzie z AWF przez most Królowej Jadwigi, rondo Rataje, Zamenhofa do ronda Starołęka. Przystanek początkowo-końcowy znajdzie się na ulicy Starołęckiej przy sklepie Biedronka na jezdni w kierunku ronda Rataje.

Linie nr 174 i 190 będą pełniły rolę „autobusów za tramwaj” na ul. Zamenhofa, dowożąc do węzłów przesiadkowych: AWF, Most Św. Rocha/Pl. Bernardyński i Małe Garbary.

Przekierowanie ostatnich kursów piątkowych

W piątek (22 stycznia) od godz. 22.50 nastąpi przekierowanie ostatnich kursów tramwajów na inne trasy, tak by pomijały zamknięty odcinek.

Kolejne zmiany od poniedziałku

Od poniedziałku, 25 stycznia nastąpią kolejne zmiany. Od strony ul. Królowej Jadwigi będą dojeżdżać tramwaje linii 13 i 18. Z kolei od ronda Starołęka do przystanku Os. Piastowskie będą kursować linie nr 4 i 7. 

 

Data publikacji: 20-01-2021
Aktualizacja: Paulina Nowicka
Data aktualizacji: 20-01-2021