Rozbudowa ul. Unii Lubelskiej z budową pętli przesiadkowej: prace minęły półmetek

Prace związane z budową nowej pętli tramwajowo-autobusowej przy ul. Falistej i rozbudową ul. Unii Lubelskiej (od ronda Żegrze do nowej pętli) oraz na odcinku istniejącego układu drogowego w obrębie ulic Falistej i Obodrzyckiej minęły półmetek. To drugi etap realizacji projektu „Przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka - os. Lecha - rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej”, który jest współfinansowany ze środków unijnych, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.  Zakończenie tego etapu planowane jest na przełom 2020 i 2021 roku.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

- Najważniejszym efektem tej rozpoczętej w lipcu ubiegłego roku inwestycji będzie doprowadzenie trasy tramwajowej do nowej pętli. Dzięki temu osiedla przy ul. Falistej oraz Unii Lubelskiej zostaną lepiej skomunikowane z resztą miasta i więcej osób będzie mogło korzystać z transportu publicznego. Za sprawą realizacji tego projektu zwiększyła się również atrakcyjność terenów inwestycyjnych w tym rejonie – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Na placu budowy zakończono większość robót ziemnych, w tym budowę całego nasypu pętli, przebudowę sieci cieplnej i gazowej oraz remont kanalizacji deszczowej. Na ukończeniu jest układanie torowiska tramwajowego. Tory ułożono już na całej powstającej pętli, do ułożenia pozostał ostatni odcinek przy rondzie Żegrze, dokąd mają zostać doprowadzone w połowie roku. W najbliższych tygodniach zakończy się instalacja słupów trakcji i rozpoczną się prace związane z montażem kabli trakcyjnych i oświetlenia.

Trwa budowa infrastruktury energetycznej, telekomunikacyjnej oraz trakcyjnej. Ukończono właśnie przebudowę sieci sanitarnej na głębokości 7 metrów, zbudowano też większość zaprojektowanego wodociągu. Na nowej pętli powstaje już budynek ekspedycji, który służbom MPK będzie służył  do nadzorowania ruchu, a kierowcom i motorniczym - jako zaplecze socjalne. Niebawem rozpocznie się budowa przystanków tramwajowych i autobusowych. Na pętli będą to ułatwiające przesiadki przystanki „drzwi w drzwi”.  

Równolegle prowadzone są prace drogowe. Niebawem rozpocznie się układanie krawężników i budowa dolnych warstw konstrukcyjnych jezdni na odcinku przy rondzie Żegrze oraz na powstającej pętli. Trwa budowa kolejnych odcinków chodnika i drogi rowerowej. Do końca marca będą one gotowe po południowo-wschodniej stronie ulicy, co znacznie poprawi komfort przemieszczania się pieszych i rowerzystów.

Na czas robót, prowadzonych na odcinku od ronda Żegrze do nowej pętli, zamknięty jest krótki odcinek ulicy Unii Lubelskiej od ronda do drogi wewnętrznej prowadzącej do ulicy Obodrzyckiej. Objazd prowadzi ulicami Kurlandzką oraz Obodrzycką. W godzinach szczytu komunikacyjnego pracownicy wykonawcy ręcznie kierują ruchem.

Jeśli dalsze roboty będą przebiegały równie sprawnie jak dotychczas, ruch na zamknięty obecnie odcinek ul. Unii  Lubelskiej wróci przed wakacjami. Od strony ronda Żegrze do bloków przy ul. Falistej będzie można dojechać nowym fragmentem ul. Unii Lubelskiej. Wówczas będzie można rozpocząć roboty drogowe na odcinku od bloków przy ul. Falistej do skrzyżowania z ul. Obodrzycką.

Zakończenie całości prac związanych z realizacją tego etapu inwestycji „Przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka - os. Lecha - rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej” planowane jest na przełom 2020 i 2021 roku. Wykonawca ma obowiązek uzyskać pozwolenie na jego użytkowanie do połowy stycznia 2021 roku.  Po jego uzyskaniu na nową pętlę będą mogły dojeżdżać tramwaje.

 

Data publikacji: 03-03-2020
Aktualizacja: Paulina Nowicka
Data aktualizacji: 03-03-2020