Przetarg wyłoni wykonawcę przebudowy placu w centrum Smochowic

Wymieniona nawierzchnia jezdni, przebudowane zatoki parkingowe, szersze chodniki, nowa zieleń, mała architektura oraz oświetlenie – tak będzie wglądał po przebudowie plac u zbiegu ulic Karlińskiej, Muszkowskiej, Lemierzyckiej i Sułowskiej na osiedlu Smochowice. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg (szczegóły TUTAJ), który wyłoni wykonawcę robót budowlanych.

Plac, który ma zostać przebudowany, pełni funkcję centrum Smochowic. Dochodzące do niego oświetlone, asfaltowe jezdnie mają 6 metrów szerokości, a przylegające do nich chodniki – od niespełna dwóch do ponad trzech metrów szerokości. W środkowej części placu, a także po jego północnej stronie znajdują się wydzielone miejsca postojowe.

Łącznie do dyspozycji kierowców jest obecnie 46 miejsc postojowych. Mimo to auta parkujące w sposób niedozwolony w przyległych do placu ulicach ograniczają pieszym dostęp do chodników.  Często do ich dyspozycji zostaje mniej niż przepisowe 1,5 m. Ta sytuacja zmieni się po przebudowie.

W efekcie zaplanowanych prac w środkowej części placu oraz po jego południowej stronie, przy ul. Muszkowskiej, powstaną łącznie 52 miejsca postojowe zlokalizowane w prostopadłych zatokach. Dwa z nich przeznaczone będą dla osób z niepełnosprawnościami. Centralną część placu stanowić będzie wyspa o szerokości 14 metrów z prostopadłymi zatokami postojowymi po obu stronach, rozdzielonymi czterometrowym pasem zieleni.

Dzięki uporządkowaniu parkowania na placu i w najbliższej okolicy poszerzony zostanie chodnik po jego północnej stronie, wzdłuż ul. Karlińskiej, a jezdnie ulic Muszkowskiej i Karlińskiej będą miały 5 metrów szerokości. Między jezdniami tych ulic zaprojektowano chodnik o szerokości 2,2 m.

Na przebudowanie placu u zbiegu Karlińskiej, Muszkowskiej, Lemierzyckiej i Sułowskiej wykonawca będzie miał 150 dni od podpisania umowy. Zainteresowane udziałem w przetargu firmy swoje oferty mogą składać do 3 października.

 

Data publikacji: 18-09-2019
Aktualizacja: Jacek Łakomy
Data aktualizacji: 18-09-2019