Nowe drzewa na ul. Zwierzynieckiej

Na  Jeżycach przy ul. Zwierzynieckiej powstaje dwukierunkowa droga rowerowa. Prace toczące się na odcinku od ronda Kaponiera do ul. Gajowej są coraz bardziej zaawansowane. Na placu budowy pojawiły się już nowe drzewa.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

- Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, a szczególnie wśród gęstej, śródmiejskiej zabudowy, staramy się wykonywać tzw. odbruki. Ulica Zwierzyniecka to kolejne miejsce w centrum Poznania, gdzie pojawią się nowe drzewa. Wcześniej był tam szeroki, betonowy chodnik służący głównie za parking dla samochodów - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Nowe drzewa to platany wschodnie i ambrowce amerykańskie, które zostały w ostatnim tygodniu kwietnia posadzone m.in. wzdłuż chodnika i drogi rowerowej. Przewidziana jest jeszcze mała architektura, taka jak ławki i kosze na śmieci. 

- Wraz z nową infrastrukturą dla pieszych i rowerzystów chcemy także wprowadzić więcej zieleni na ul. Zwierzynieckiej. Wykonawca prac posadził siedem drzew, którym towarzyszyć będzie jeszcze 1200 krzewów oraz 600 sztuk bylin. W sumie zagospodarowana nowymi roślinami zostanie powierzchnia ok. 700 metrów kwadratowych – mówi Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wykonawca inwestycji na ul. Zwierzynieckiej zrealizował także prace związane z przebudową kanalizacji deszczowej i budową kanału technologicznego. Aktualnie prowadzone są roboty budowlane związane z branżą elektryczną i drogową. Na chodnikach trwa układanie nowej nawierzchni, a konstrukcja nowej drogi rowerowej jest coraz lepiej widoczna. Wykonawca prowadzi również prace na rondzie Kaponiera, docelowo przejazd od ul. Św. Marcin w stronę ul. Zwierzynieckiej będzie możliwy trasą wyznaczoną poza jezdnią (od strony mostu Teatralnego). Na przejazdach rowerowych przez rondo projekt zakłada także budowę sygnalizacji świetlnej (rowerowej).

W zakres zadania wchodzi także budowa chodników i zatoki autobusowej, a także przebudowa zjazdów i wysp rozdzielających na ulicy. Skrzyżowanie ul. Zwierzynieckiej z ul. Mickiewicza zostanie wyniesione, dodatkowo wykonawca wraz z przedłużeniem wyspy stanowiącej peron przystanku tramwajowego wydzieli dodatkowe miejsce na azyl dla pieszych i rowerzystów. W ramach inwestycji wymieniona zostanie nawierzchnia północnej jezdni ul. Zwierzynieckiej.

W rejonie prac obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Prosimy o zwracanie uwagi na oznakowanie i zachowanie ostrożności.

Autor: Paulina Nowicka
Data utworzenia: 28.04.2022
Osoba publikująca: Paulina Nowicka
Data publikacji: 28.04.2022 - 15:34
Aktualizacja: Łukasz Dolata
Data aktualizacji: 28.04.2022 - 15:45