Nowa siedziba Domu Dziecka nr 2 oddana do użytku

Nowa i funkcjonalna, oferująca warunki życia zbliżone do domowych – taka jest nowa siedziba Domu Dziecka nr 2 przy ul. Pamiątkowej. Realizacja inwestycji wartej ok. 8 mln zł zakończyła się wcześniej niż zakładał to harmonogram. Obiekty uzyskały pozwolenie na użytkowanie dwa miesiące przed terminem.

GALERIA

W skład nowej siedziby Domu Dziecka nr 2 wchodzą dwa budynki mieszkalne dla wychowanków i jeden przeznaczony dla administracji placówki oraz obsługi. Każdy z budynków mieszkalnych przeznaczony jest maksymalnie dla 14 wychowanków, którzy zamieszkają w jedno- lub dwuosobowych pokojach.

Do ich dyspozycji jest również sala do wypoczynku, pokój telewizyjny, pokój zabaw, miejsce do cichej nauki i kuchnia z jadalnią. Znalazły się tu także pokój wychowawców, pokój gościnny oraz pomieszczenia gospodarcze. Obiekty mieszkalne zostały przystosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W podobny sposób został przystosowany budynek administracyjno- obsługowy, w którym swoje pomieszczenia znajdą pedagog, psycholog i logopeda, a także zespół administrujący domem dziecka.

- Oddanie do użytku nowej siedziby Domu Dziecka nr 2 to kolejny etap procesu standaryzacji poznańskich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Udało się sfinalizować tą inwestycję dwa miesiące przed zakładanym w harmonogramie terminem. To drugi nowy zespół obiektów w Poznaniu. Pierwszym była placówka przy ul. Sarmackiej, której realizację zakończyliśmy w ubiegłym roku – mówi Justyna Litka, Prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Nową placówkę zobaczyli już dziennikarze na spotkaniu z wiceprezydentem Jędrzejem Solarskim i przedstawicielami PIM. Pierwsi podopieczni pojawią się w niej na początku przyszłego roku, gdy zostanie w pełni wyposażona i dostosowana do ich potrzeb.

Przyjęta osiem lat temu ustawa stanowi, że "w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego można umieścić, w tym samym czasie, łącznie nie więcej niż 14 dzieci oraz osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej". Ustawodawca dał podmiotom je prowadzącym czas na spełnienie warunków ustawowych do 1 stycznia 2021 roku.

    

Data publikacji: 03-10-2019
Aktualizacja: Łukasz Dolata
Data aktualizacji: 03-10-2019