Budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Dolna Wilda: zmiany w organizacji ruchu w okolicy ul. Półwiejskiej

Od środy, 1 lipca, rozpoczyna się budowa ostatniego fragmentu nowej drogi rowerowej, która połączy okolice parku Jana Pawła II na Wildzie z ul. Półwiejską i Krakowską. W związku z tym od tego dnia zmieni się organizacja ruchu w okolicy ul. Półwiejskiej i Krakowskiej.   

Drogowcy, którzy prowadzą już zaawansowane prace na ul. Dolna Wilda od ul. Świętego Jerzego do ul. Górna Wilda, w środę rozpoczną budowę ostatniego, około 70-metrowego, odcinka drogi o szerokości 2 metrów, łączącej - wzdłuż ulicy Półwiejskiej - ul. Królowej Jadwigi z ul. Krakowską. Nowa, czasowa organizacja ruchu wprowadzana w związku z tą inwestycją zakłada, że  w trakcie wakacji nie będzie możliwy bezpośredni skręt z ul. Kościuszki w ul. Półwiejską, a kierowcy  pojadą objazdem prowadzącym przez ul. Krakowską, Karmelicką i Królowej Jadwigi.

Na ul. Kościuszki i Krakowskiej, bezpośrednio przy skrzyżowaniu z ul. Półwiejską, kierowcy będą mieli do dyspozycji jeden pas ruchu do jazdy na wprost. Na ul. Półwiejskiej funkcjonować będą natomiast dwa pasy ruchu w kierunku ul. Królowej Jadwigi, dedykowane osobom wyjeżdzającym z parkingu podziemnego, zlokalizowanego pod wieżowcem na placu Andersa. Zewnętrzny służył będzie wyłącznie do skrętu w prawo, a wewnętrzny do jazdy we wszystkich kierunkach. Mimo prowadzonych robót ruch pieszych na ul. Półwiejskiej będzie możliwy zabezpieczonym chodnikiem i przejściem dla pieszych przed skrzyżowaniem z ul. Królowej Jadwigi. Przejście dla pieszych przez ul. Kościuszki na wysokości Starego Browaru w związku z zaplanowanymi pracami zostanie nieznacznie przesunięte.  

Przypominamy, że czasowa organizacja ruchu obowiązuje również w rejonie budowy pozostałych fragmentów tej drogi rowerowej – od Świętego Jerzego do ul. Górna Wilda. Na tym odcinku ul. Dolna Wilda obowiązuje ruch jednokierunkowy, w kierunku Dębca. Pojazdy zmierzające z Dębca w stronę centrum poprowadzone zostaną objazdem przez Świętego Jerzego i Drogą Dębińską. Dojazd do ul. Olimpijskiej i okolic ul. Półwiejskiej zapewni objazd przez ulice Świętego Jerzego, Wierzbięcice, rynek Wildecki, Górna Wilda.

Przepraszamy za niedogodności wynikające z prowadzenia robót. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych prac i zwracanie uwagi na bieżące oznakowanie.

- Roboty związane z realizacją tej inwestycji są najbardziej zaawansowane na odcinku od ul. Świętego Jerzego do ul. Spychalskiego. Trwają tam prace brukarskie w obrębie zatok postojowych, powstaje konstrukcja ścieżki rowerowej. Zamontowano też nowe słupy oświetleniowe.  Na odcinku od ul. Spychalskiego do ul. Górna Wilda trwają roboty rozbiórkowe oraz prace związane z podziemnymi instalacjami, a także rozpoczęto montowanie nowych krawężników  – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.  

Nowa, dwukierunkowa i ponad kilometrowa droga rowerowa o szerokości od 2 do 2,5 metra, powstaje po zachodniej stronie ul. Dolna Wilda, na odcinku od ulic Świętego Jerzego do ul. Górna Wilda. Jej dalszy przebieg będzie prowadził po wschodniej stronie ul. Górna Wilda, w kierunku ul. Królowej Jadwigi, a ostatni połączy - wzdłuż ulicy Półwiejskiej - ul. Królowej Jadwigi z ul. Krakowską.

Przebudowane i dostosowane do ruchu rowerowego zostaną sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach ul. Dolna Wilda i Świętego Jerzego, ul. Górna Wilda i Królowej Jadwigi oraz ul. Półwiejskiej i ul. Krakowskiej. Wzdłuż trasy powstanie chodnik, a także zatoki postojowe do parkowania równoległego przy krawędzi jezdni.

 

Data publikacji: 29-06-2020
Aktualizacja: Łukasz Dolata
Data aktualizacji: 29-06-2020