13 lipca (poniedziałek): autobusy wracają na wyremontowany dworzec Rataje

Po remoncie nawierzchni i peronów dworzec autobusowy Rataje ponownie będzie mógł obsługiwać pasażerów. Autobusy wrócą tu od poniedziałku 13 lipca, a jeszcze tego lata planowane jest rozpoczęcie prac związanych z kompleksową przebudową ronda Rataje.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

W ostatnich dniach czerwca – zgodnie z zapowiedziami – zakończyły się prace w ramach pierwszego etapu remontu nawierzchni dworca autobusowego na Ratajach. Równolegle trwa drugi etap robót, który obejmuje wykonanie nawierzchni na zjeździe z ul. Krzywoustego w stronę dworca oraz na wyjeździe z dworca w kierunku ul. św. Rocha.

 – Autobusy mogą już powrócić na teren dworca i mamy nadzieję, że pasażerowie odczują pozytywną zmianę. Stara nawierzchnia placu przed dworcem została rozebrana i wymieniona na nową. Perony są wyremontowane i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstał też jeden nowy peron autobusowy. Teren dworca będzie także monitorowany – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Remont nawierzchni dworca autobusowego prowadzony jest w ramach kompleksowej przebudowy ronda Rataje. W ramach prac na rondzie i przyległych ulicach planowana jest również budowa nowych chodników i ścieżek rowerowych wokół dworca.

Zmiany w transporcie publicznym od 13 lipca (poniedziałek)

W poniedziałek uruchomiona zostanie większość peronów na dworcu Rataje. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, dzięki temu autobusy linii nr: 152, 162, 166, 181, 184 i 196 oraz linie nocne nr 244 i 247 powrócą na perony na dworcu. Z użytkowania wyłączony zostanie jedynie peron nr 1. Jest to konieczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom, podczas realizacji przez wykonawcę II etapu inwestycji na dworcu. Linie podmiejskie nr: 431, 432, 435, 501, 502, 560 i 561 oraz miejska nr 155, swój początkowy/końcowy przystanek mają na Franowie, gdzie pasażerowie mogą się wygodnie przesiąść na linie tramwajowe.

Autobusy linii nr 165 wciąż będą kończyć bieg na przystanku Kórnicka.

Nieczynny będzie przystanek po wyjeździe z ronda Rataje na ul. Zamenhofa.

Obsługa klientów i sprzedaż biletów

Wciąż ze względów bezpieczeństwa nieczynny będzie Punkt Obsługi Klienta ZTM w budynku dworca, a z przyczyn technicznych także biletomat na Dworcu Rataje. W momencie możliwości uruchomienia POK, informacja zostanie podana z odpowiednim wyprzedzeniem.

Najbliższy dostępny Punkt Obsługi Klienta ZTM znajduje się na dworcu przy rondzie Śródka.

Najbliższe biletomaty stacjonarne:

  • Automat biletowy  - przystanek tramwajowy Kórnicka - kierunek most Św. Rocha
  • Automat biletowy - przystanek tramwajowy os. Rzeczypospolitej na ulicy Zamenhofa - kierunek rondo Starołęka
  • Automat biletowy  - przystanek tramwajowy AWF na ulicy Strzeleckiej - kierunek plac Wiosny Ludów.

ZTM zachęca także do zakupu biletu przez internet poprzez portal www.peka.poznan.pl lub przy wykorzystaniu aplikacji mobilnych (więcej informacji na stronie www.ztm.poznan.pl – „Vademecum Biletowe”).

Zasadnicze prace na rondzie Rataje

Termin rozpoczęcia zasadniczych prac budowlanych na rondzie Rataje uzależniony jest od daty uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Według planów ma to nastąpić pod koniec lipca, a przekazanie placu budowy pod cały zakres inwestycji wraz ze zmianą organizacji ruchu planowane jest na przełom lipca i sierpnia. Prace zostały podzielone na etapy tak, by przejazd przez rondo był częściowo możliwy. W pierwszej kolejności prace skupione będą na torowisku w ul. Jana Pawła II, którego odcinek od ul. Kórnickiej do ronda będzie musiał zostać wyłączony z użytku na czas prac. W tym etapie roboty skupią się na zamkniętym od ul. Kórnickiej torowisku w ul. Jana Pawła II, a na rondzie Rataje do dyspozycji kierowców będą dwa pasy. O dokładnym terminie rozpoczęcia robót i wprowadzenia zmiany organizacji ruchu będziemy informować z wyprzedzeniem. Zakończenie wszystkich prac budowlanych wraz z odbiorami technicznymi i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na marzec 2022 r. 

Po przebudowie na rondzie Rataje poprawi się komfort pasażerów komunikacji miejskiej dzięki cichemu torowisku, po którym będą mogły jeździć także autobusy. Wydłużeniu ulegną istniejące przystanki i zostaną dostosowane do obsługi zarówno tramwajów, jak i autobusów. Wymieniona zostanie nawierzchnia ronda Rataje, pojawią się też dodatkowe pasy ruchu, chodniki, ścieżki rowerowe i mała architektura.

ZAŁĄCZNIK

Data publikacji: 08-07-2020
Aktualizacja: Paulina Nowicka
Data aktualizacji: 08-07-2020